An intervention study on fostering Turkish EFL learners' L2 motivational self-system
Türk EFL öğrenenlerin L2 motivasyonel benlik sisteminin geliştirilmesi üzerine bir müdahale çalışması
  1. Tez No: 876187
  2. Yazar: SEVDA KAYIKCI PEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE GÜLRU YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
L2 Motivasyonel Benlik Sistemi, dil öğrenme motivasyonunu üç yapı aracılığıyla açıklayan bir teoridir: ideal yabancı dil benliği, sahip olunması beklenilen yabancı dil benliği, yabancı dil öğrenme deneyimi. L2MSS üzerindeki araştırmalar çoğunlukla anket çalışmalarından oluşmakta ve müdahale çalışmaları literatürde daha az yer almaktadır. Bu nedenle, yabancı dil motivasyonu üzerine gerçekleştirilen bu yarı-deneysel müdahale çalışması, bu boşluğu doldurarak literatüre katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Çalışma, üniversite öğrencilerinin ideal yabancı dil benliğine teknoloji ile entegre edilmiş sınıf uygulamaları aracılığıyla odaklanmaktadır. Ayrıca, çalışma altı haftalık müdahale programının sahip olunması beklenen yabancı dil benliği ve İngilizce öğrenme tutumu üzerindeki etkisini, ön ve son test olarak kullanılan bir anket aracılığıyla araştırmayı amaçlamaktadır. Bunların yanı sıra, yabancı dilde yeterlilik düzeyinin L2MSS yapıları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Altı sınıf deney (n = 79) ve kontrol (n = 90) grupları olarak atanmıştır. Bir kaynak kitaptan (Dörnyei & Hadfield, 2014) uyarlanan aktiviteler, ideal yabancı dil benliğini tasavvur etmeyi, bunu gerçekleştirmek için strateji ve planlarla bir yol haritası oluşturmayı ve ideal yabancı dil benliğini harekete geçirmeyi içermektedir. Ayrıca, öğrenciler bir yapay zekâ uygulaması kullanarak farklı ideal yabancı dil benliği senaryoları yazmış ve uygulamada gerçekçi bir fotoğraf almışlardır. Bunun yanı sıra, benzer eğitim geçmişine sahip rol modeller davet edilmiş ve son testte deney gruplarına bu deneyim hakkında sorular yöneltilmiştir. T-test sonuçları, müdahale sonrasında ideal yabancı dil benliği konusunda deney grubunun son testte daha yüksek bir seviyeye sahip olduğunu göstermiştir. Ancak sahip olunması beklenilen yabancı dil benliği ve İngilizce öğrenme tutumu arasındaki farklar önemsiz bulunmuştur. Ayrıca, daha yüksek yeterlilik düzeyine sahip öğrencilerin ideal yabancı dil benliği düzeylerinin anlamlı derecede daha yüksek olduğu görülmüştür. Ancak, farklı yeterlilik seviyelerine sahip gruplar arasında sahip olunması beklenilen yabancı dil benliği ve İngilizce öğrenme tutumu açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır. Rol modellerle ilgili açık uçlu sorular, bu görüşmelerden artan motivasyon ve ideal yabancı dil benliği gibi olumlu sonuçlar ortaya koymuştur. Son olarak, pedagojik çıkarımlar tartışılmış ve gelecekteki çalışmalar için öneriler paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The L2 motivational self-system (L2MSS) is a theory explaining L2 motivation through three constructs: ideal L2 self, ought-to L2 self, and L2 learning experience. Research on L2MSS mostly comprises survey studies, and the number of intervention studies is fewer in the literature. Thus, this quasi-experimental intervention study on L2 motivation aims to contribute to the literature by filling in this gap. The study specifically focuses on the ideal L2 self of university students through technology-integrated classroom practices. Additionally, the study aims to explore the effect of the six-week intervention program on the ought-to L2 self and attitudes toward learning English, which is considered equivalent to the L2 learning experience, through a questionnaire used as pre- and post-tests. Moreover, the influence of proficiency level on the L2MSS constructs was investigated. Six intact classes were assigned as experimental (n = 79) and control (n = 90) groups. The activities, adopted from a resource book by Dörnyei and Hadfield (2014), included envisioning the ideal L2 self, creating a roadmap with strategies and plans to reach it, and activating the ideal L2 self. Furthermore, students used an AI app and wrote about different scenarios for their ideal L2 selves and received a realistic photo on the app. Besides, role models with similar educational backgrounds were invited, and in the post-test, the experimental groups were asked about this experience. The T-test results revealed that after the intervention, there was a significant difference regarding the ideal L2 self, with the experimental group having a higher level in the post-test. Differences in the ought-to L2 self and attitudes toward learning English were found to be insignificant. Moreover, students with higher proficiency levels had significantly higher levels of ideal L2 self; however, the difference between proficiency levels regarding the ought-to L2 self and attitudes toward learning English was insignificant. Open-ended questions regarding the role models revealed positive outcomes from these interviews, such as enhanced motivation and ideal L2 self. Finally, pedagogical implications are discussed, and suggestions for further studies are shared.