Ergenlikte kimlik gelişimi ve ebeveyn tutumları: Özerklik temelli bir model ve ebeveyn eğitimi önerisi
Identity development in adolescence and parenting attitudes: An autonomy-based model and parent education proposal
  1. Tez No: 923043
  2. Yazar: DİDEM VAROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Ebeveynler ergenin kimlik gelişiminde önemli bir role sahiptir. Nitekim henüz ailesi ile birlikte yaşayan ergenin özerklik ve keşif süreçleri, kimlik gelişimi odaklı yatırımları, ebeveynlerin ergene sunduğu olanaklardan ve çizdiği sınırlardan önemli düzeyde etkilenmektedir. Bu doğrultuda gerçekleştirilen bu araştırmanın ilk amacı ebeveyn tutumlarının ergenin kimlik gelişimi üzerindeki doğrudan ve dolaylı etkilerini inceleyen bir model test etmektir. Araştırmanın ikinci temel amacı ise incelenen model sonuçlarından yola çıkarak ebeveynlere yönelik sağlıklı kimlik gelişimi odaklı bir eğitim geliştirmek ve bu eğitimin etkililiğini test etmektir. Araştırmada ilk olarak Benlik Ayrımlaşması Ölçeği-R' nin dört faktörlü yapısı doğrulayıcı faktör analizi ile incelenmiş; bu yapının Türk ergen örneklemi üzerinde doğrulanamadığı tespit edilmiştir. Araştırmanın devamında ölçeğin yalnızca duygusal tepkisellik alt boyutu kullanılmıştır. Araştırmanın birinci amacı doğrultusunda başarılı kimlik gelişimi ve ebeveyn tutumları (duyarlık, özerklik desteği, davranışsal denetim, psikolojik kontrol) arasındaki ilişkide benlik ayrımlaşması ve duygusal özerklik değişkenlerinin aracı rolü yapısal eşitlik modellemesi ile test edilmiştir. Modelden elde edilen dolaylı etkiler benlik ayrımlaşmasının duygusal tepkisellik alt boyutunun, babanın davranışsal denetimi ve her iki ebeveynin de psikolojik kontrol tutumu ile kimlik gelişimi arasındaki ilişkide anlamlı bir aracı değişken olduğunu ortaya koymuştur. Duygusal özerklik değişkeni ise ebeveyn tutumları ile kimlik gelişimi ilişkisinin incelendiği tüm modellerde anlamlı bir dolaylı etkiye sahiptir. Araştırmada yalnızca psikolojik kontrol tutumu için başarılı kimlik gelişimi üzerindeki doğrudan etkinin de anlamlı düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında ebeveynlerin kimlik gelişimini destekleyecek tutumlarını arttırmayı hedefleyen; tek oturumluk, atölye formatında bir ebeveyn eğitimi hazırlanmış, bu eğitimin etkililiği 2x2' lik karma deneysel desenle incelenmiştir. Araştırmada öntest ölçümlerinin ardından deney grubuna eğitim oturumu uygulanırken kontrol grubu ile uygulama gerçekleştirilmemiş, eğitimden bir hafta sonra sontest ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde Lineer Karma Model (LMM) Analizi kullanılmıştır. Bu aşamada Leuven Algılanan Ana Babalık Ölçeği' nin özerklik desteği alt boyutunun güvenilir bulunmadığı için değerlendirilmemiştir. LMM analizi sonucunda uygulanan eğitimin ebeveynlerin duyarlık, davranışsal denetim ve psikolojik kontrol tutumları üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Parents play a significant role in adolescents' identity development. The autonomy and exploration processes and identity-focused investments of adolescents still living with their families are profoundly influenced by the opportunities provided by parents and the boundaries they set. Accordingly, the first aim of this study is to test a model that examines the direct and indirect effects of parental attitudes on adolescents' identity development. The second primary aim is to propose an education program for parents focused on fostering healthy identity development and to test the effectiveness of this program. Initially, the four-factor structure of the Differentiation of Self Scale-R was examined through confirmatory factor analysis, and it was found that this structure was not confirmed for the Turkish adolescent sample. Subsequently, only the emotional reactivity subdimension of the scale was used in the study. In line with the study's first aim, the mediating roles of differentiation of self and emotional autonomy in the relationship between successful identity development and parental attitudes (sensitivity, autonomy support, behavioral control, psychological control) were tested using structural equation modelling. The indirect effects derived from the model revealed that the emotional reactivity subdimension of differentiation of self is a significant mediator in the relationship between fathers' behavioral control, parents' psychological control, and identity development. Emotional autonomy, on the other hand, demonstrated a significant indirect effect in all models examining the relationship between parental attitudes and identity development. The study also concluded that psychological control was the only parental attitude with a significant direct effect on successful identity development. In the second phase of the study, a single-session workshop-style education program was designed to enhance parental attitudes that support identity development. The effectiveness of this proposed program was tested using a 2x2 mixed experimental design. Following pretest measurements, the education session was conducted with the experimental group, while no intervention was applied to the control group. Posttest measurements were taken one week after the education session. The data were analyzed using Linear Mixed Model (LMM) analysis. During this phase, the autonomy support subdimension of the Leuven Perceived Parenting Scale was excluded from evaluation due to its lack of reliability. The LMM analysis results indicated that the training program did not have a significant effect on parents' sensitivity, behavioral control, or psychological control attitudes.