Israrlı takip suçu
Stalking
  1. Tez No: 870387
  2. Yazar: SEZGİ DEMİRKALE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TANJU SARIGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Tarih boyunca varlığını sürdüren kadına yönelik şiddet, günümüzde çok ciddi bir sorun haline gelmiştir. Kadına yönelik şiddetin birden fazla türü vardır. Bu şiddet türlerinden bazıları uzun yıllardır var olsa da farkındalık kazanması ve literatürde yer alması zaman almıştır. Bu bağlamda ısrarlı takip de son yılların sosyal ve kişisel ilişkilerinin değişen doğasına bağlı bir davranış ve suç türü değildir. Aksine terminolojik olarak yeni adlandırılmasına ve 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nda yakın tarihte tanımlanan bir suç olmasına rağmen uzun süredir var olan bir sorundur. Israrlı takip suçunun yalnızca bireysel değil aynı zamanda toplumsal menfaatler üzerinde de ciddi sonuçlar doğurduğu açıktır. Bu sebeple düzenleme teorik olarak incelenirken aynı zamanda düzenlemenin işlevselliği açısından da değerlendirilmelidir. Çalışmamızda, ısrarlı takip ve ısrarlı takip için kullanılan farklı terimlerin kavramsal incelemesi ile diğer ülkelerde ve Türkiye'de suça dönüşüm süreci açıklanmıştır. Böylece suça dönüşen ısrarlı takibe ilişkin Türk Ceza Kanunu'ndaki düzenleme suçun unsurları bakımından değerlendirilmiş, nitelikli halleri ve neticesi sebebiyle ağırlaşmış hali incelenmiştir. Ayrıca ısrarlı takip suçunun önlenmesine ve cezalandırılmasına ilişkin kamu otoritelerince yapılan çalışmalar ve sivil toplum kuruluşlarınca gerçekleştirilen uygulamalar ele alınmış, ısrarlı takip suçu düzenlemesi ölçülülük ilkesi ve suç politikasının temel ilkeleri bağlamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Violence against women, which has existed throughout history, has become a very serious problem today. There is more than one type of violence against women. Although some of these types of violence have existed for many years, it took time for them to gain awareness and be included in the literature. In this context, stalking is not a type of behavior or crime that depends on the changing nature of social and personal relationships in recent years. On the contrary, although it has been named new terminologically and is a crime recently defined in the Turkish Penal Code No. 5237, it is a problem that has existed for a long time. It is clear that the crime of persistent stalking has serious consequences not only on individual but also on social interests. For this reason, while the arrangement is examined theoretically, it should also be evaluated in terms of functionality. In our study, the process of transformation into crime in other countries and Turkey is explained through a conceptual examination of the different terms used for stalking and stalking. Thus, the regulation in the Turkish Penal Code regarding persistent stalking, which turns into a crime, was evaluated in terms of the elements of the crime, and its qualified forms and aggravated forms due to its consequences were examined. In addition, the studies carried out by the state and the practices carried out by non-governmental organizations regarding the prevention and punishment of the crime of stalking were discussed, and the regulation of the crime of stalking was evaluated in the context of the principle of proportionality and the basic principles of crime policy