The effect of vitamin E derivatives on Neuroinflammation and NOX2 regulation
Vitamin E türevlerinin Nöroinflamasyonun ve NOX2'nin düzenlemesi üzerıne etkileri
  1. Tez No: 876341
  2. Yazar: SENA ÜNVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM NEĞİŞ, DOÇ. DR. TİMUÇİN AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Moleküler Tıp, Tıbbi Biyoloji, Biochemistry, Molecular Medicine, Medical Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Nöroinflamasyon, glial hücreler, endotel hücreleri ve bağışıklık hücreleri tarafından üretilen sitokinler, kemokinler, reaktif oksijen türleri (ROS) salınımı ile aracılık edilen bir inflamatuar tepkidir. ROS'un nörodejenerasyonun ana aracılarından biri olduğu gösterilmiştir. NADPH oksidaz tipi 2 (NOX2), başlıca süperoksit (O2•−) ve dolayısıyla ROS üreten enzimdir. NOX2'nin düzensizliği ve kan-beyin bariyerinin bozulması, nöronal disfonksiyona katkıda bulunur. Klasik antioksidan tedavilerin ROS ile savaşmada etkisiz olduğu gösterilmiştir. Bu nedenle, serbest radikalleri temizlemek yerine, serbest radikallerin oluşumunu engellemek, dejeneratif hastalıklar için umut verici bir tedavi olabilir. Vitamin E, bağışıklık fonksiyonunu düzenlemede en güçlü besinlerden biridir. Hücreye özgü etkiler, vitamin E izoformları için hücresel aktivitenin modülasyonunda rapor edilmiştir. Bu çalışma, vitamin E izoformlarının; α, β, δ, γ tokoferoller, tokotrienoller ve α-TP'nin NOX2 fonksiyonu ve inflamatuar yanıt üzerindeki etkilerini HUVEC hücrelerinde araştırmayı amaçladı. NOX2 aktivasyonu, forbol 12-miristat 13-asetat ile indüklendi ve O2•− üretimi SOD inhibe edilebilir sitokrom c testi ile doğrulandı. Bilinen bir NOX2 inhibitörü olan DPI, pozitif kontrol olarak kullanıldı. Tüm vitamin E izoformları ve DPI, NOX2'yi mRNA ve protein ekspresyon düzeyinde aşağı regüle ederek ROS üretimini azalttı. α-Tokoferol, pro-inflamatuar genler IL-1β ve IL-6'yı aşağı regüle ederek ve anti-inflamatuar gen TGFβ1'i mRNA düzeyinde yukarı regüle ederek güçlü bir anti-inflamatuar etki gösterdi. Sonuçlarımız, α-tokoferol ile NOX2 fonksiyonunun modülasyonunun nöroinflamatuar hastalıkların tedavisi için özel bir umut vaat ettiğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
Neuroinflammation is an inflammatory response mediated by the release of cytokines, chemokines, reactive oxygen species (ROS) produced by glial cells, endothelial cells and immune cells. ROS has been shown to be one of the major mediators of neurodegeneration. NADPH oxidase type 2 (NOX2) is the major superoxide (O2•−) and subsequently ROS producing enzyme. Dysregulation of NOX2 together with disruption of blood-brain barrier contributes to neuronal dysfunction. Classical antioxidant therapies have been shown to be ineffective to fight against ROS. Therefore, rather than scavenging free radicals, inhibiting the generation of free radicals may be a promising treatment for degenerative diseases. Vitamin E is one of the most powerful nutrient for modulating immune function. Cell-specific effects on modulation of cellular activity have been reported for vitamin E isoforms. This study aimed to investigate the effects of vitamin E isoforms; α, β, δ, γ tocopherols, tocotrienols and α-TP on NOX2 function and inflammatory response in HUVEC cells. NOX2 activation was induced by phorbol 12-myristate 13-acetate and O2•− production was confirmed by SOD-inhibitable cytochrome c assay. DPI, a well-known NOX2 inhibitor was used as positive control. All Vitamin E isoforms and DPI decreased the production of ROS by downregulating NOX2 at mRNA and protein expression level. α-Tocopherol showed a strong anti-inflammatory effect by downregulating pro-inflammatory genes IL-1β and IL-6 and upregulating the anti-inflammatory gene TGFβ1 at mRNA level. Our results suggest that modulation of NOX2 function by α-tocopherol provides particular promise for the treatment of neuroinflammatory diseases.