Kolonoskopi işlemi öncesi kolon temizliğinde kullanılan preparatların etkinliğinin retrospektif karşılaştırılması
Retrospective comparison of the effectiveness of preparations used for colon cleansing before colonoscopy
  1. Tez No: 876408
  2. Yazar: EDA YAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AŞKIN GÜNGÜNEŞ, DOÇ. DR. BİLAL ERGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yavaş, E, Kolonoskopi işlemi öncesi kolon temizliğinde kullanılan preparatların etkinliğinin retrospektif karşılaştırılması, Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Uzmanlık Tezi, Kırıkkale, 2024 Gerekçe: Yetersiz bağırsak hazırlığı, kolonoskopi işleminin tüm yönlerini olumsuz etkiler. Türkiye'de bağırsak temizliği için en yaygın kullanılan ilaçlar olan polietilen glikoller (PEG), sodyum fosfat (NAP) ve sennozidlerin bağırsak temizliğindeki performanslarının aynı popülasyonda kıyaslandığı çalışma sayısı oldukça sınırlıdır. Amaç: Bu çalışmada PEG, sennozid ve NAP'nin bağırsak temizliğindeki başarılarının, tolere edilebilirliklerinin ve yan etkilerinin kıyaslanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Kliniği'ne 1 Ocak 2018 ile 31 Aralık 2022 tarihleri arasında başvuran hastaların dosyaları ve hastane kayıtları taranarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya kolonoskopisi öncesi Sennozid solüsyonu verilen (n = 246) ya da NAP (n = 219) ya da PEG (n =54) verilen toplam 519 hasta dahil edildi. Bulgular: Olguların %51,3'ü kadındı ve yaş ortalaması 55,55 ± 14,09 idi. Hastaların %39,3'ü bağırsak temizliği için verilen ilaçları çok zor içtiğini belirtti. İlaçların tolere edilebilirliği açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülmedi. Hastaların %40,5'inde bağırsak temizliği preparatlarına karşı yan etki oluştu. En sık görülen yan etki mide bulantısı oldu. En az yan etki oranı NAP grubunda elde edildi. Sennozid solüsyonu alan hastalarda ileoçekal valv entübasyonu oranı en düşüktü. Çekuma ulaşılma oranının en yüksek olduğu hasta grubu NAP grubuydu, en düşük olduğu grup ise Sennozid grubuydu. Çekuma ulaşma süresi en kısa olan grup NAP grubu, en uzun olan PEG grubu idi (p = 0,026). İşlem süresi en kısa olan grup Sennozid grubu, en uzun olan grup PEG grubu idi. BBPS skoru en yüksek olan grup NAP grubu, en düşük olan grup Sennozid grubu idi. Sonuç: NAP içeren diyetlerin yan etki, tolerans ve bağırsak temizliği başarısı açısından daha etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Yavaş, E, Retrospective comparison of the effectiveness of preparations used for colon cleansing before colonoscopy, Kırıkkale University Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine, Specialist Thesis, Kırıkkale, 2024 Background: Inadequate bowel preparation adversely affects all aspects of the colonoscopy. The number of studies comparing polyethylene glycols (PEG), sodium phosphate (NAP) and sennosides in the same population is very limited. Objective: The aim of this study was to compare the performance, tolerability and side effects of PEG, sennoside and NAP in bowel cleansing. Method: The study was conducted in Kırıkkale University Faculty of Medicine, Gastroenterology Clinic between January 1, 2018 and December 31, 2022. A total of 519 patients who received sennozid (n = 246), sodium phosphate (NAP) (n = 219), or PEG (n = 54) before colonoscopy were included in the study. Results: 51.3% of the patients were female and the mean age was 55.55 ± 14.09 years. There was no statistically significant difference between the groups in terms of tolerability of the drugs. Adverse reactions to bowel cleansing preparations occurred in 40.5% of the patients. The most common side effect was nausea. The lowest rate of side effects was obtained in the NAP group. The ileocecal valve intubation rate was the lowest in patients on the sennoside. The patient group with the highest cecal access rate was the NAP group and the lowest rate was the sennoside group. The NAP group had the shortest cecal access time and the PEG group had the longest (p = 0,026). The sennoside group had the shortest procedure time and the PEG group had the longest. The group with the highest BBPS score was NAP group and the lowest was sennoside group. Conclusion: NAP-containing diets were more effective in terms of side effects, tolerance and success of bowel cleaning.