الدراسات المعجمية المبكرة في اللغة العربية واقتراح نموذج للمعاجم الإلكترونية
Arapçada erken dönem sözlük çalışmaları ve elektronik sözlükler için bir model önerisi / Early dictionary studies in Arabic language and a model proposal for electronic dictionaries
- Tez No: 876409
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ DOĞRU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
“Arapçada Erken Dönem Sözlük Çalışmaları ve Elektronik Sözlükler için Bir Model Önerisi”başlıklı bu araştırma eski dönemlerden beri Arapça sözlüklerin üzerine inşa edildiği metodolojik temelleri belirlemeyi ve Arap bilim insanlarının sözlük alanındaki rolünü ortaya koymayı hedeflemektedir. Ayrıca teknolojinin sözlüklerin gelişimi, tasnifi ve kolay ulaşılabilir elektronik sözlüklere evrilmesindeki rolünü ortaya koymaya çalışmaktadır. Araştırmada betimsel analiz metodu kullanılmış olup anadili Arapça olmayan Arap öğrencilerin elektronik ve matbu sözlük kullanımlarını belirlemek için anket uygulanmıştır. Araştırma dört bölümden oluşmaktadır, birinci bölüm araştırmanın temellerini, ilgili araştırmaları, problem durumunu, araştırmanın önemini, amaçlarını, sorularını, yöntemini, sınırlılıkları ve terminolojiyi ele almaktadır. İkinci bölüm kuramsal çerçeveyi, sözlük ve kamus kavramlarını, bu kavramların kökenini ve anlamlarını ele almanın yanı sıra Araplardan önce sözlük yazımına yönelik bazı eski milletlerdeki sözlük yazma hususunu incelemektedir. Ayrıca Arapça sözlüklerin en önemli yazım sebeplerini ele almaktadır. Üçüncü bölüm, Arapça sözlük ekollerini, sözlüklerin esaslarını ve bu ekollerin Arapça sözlük telif etme ve kullanma metodlarını, ayrıca Arap bilim insanlarının sözlüklerin gelişimindeki rollerini irdelemekte ve söz konusu ekolleri karşılaştırmaktadır. Dördüncü bölümde ise elektronik sözlük, tanımı, tarihçesi ve gelişim aşamaları anlatılmış, sözlük türleri ve elektronik sözlüğün önemi, elektronik sözlüğün avantajları ve dezavantajları, baskı sözlük ile elektronik sözlük arasındaki karşılaştırmalar ele alınmıştır. Sonraki bölümde, istenilen anlama en az çabayla, hızlı ve doğru bir şekilde ulaşmaya yardımcı olan bir algoritma aracılığıyla günümüzde yaygın olan yapay zeka teknolojisi kullanılarak elektronik sözlüğün yapısına getirilen yeni teknik üzerinde durulmuştur. Araştırma, elektronik sözlükleri, sonuçlarını, sonuçların yorumlanmasını, önerileri ve araştırma için veri toplarken yararlanılan önemli kaynakları içermektedir.
Özet (Çeviri)
This research, titled“Early Dictionary studies in Arabic language and a Model Proposal for Electronic Dictionaries”aims to determine the methodological foundations upon which Arabic dictionaries have been built since ancient times and to reveal the role of Arab scholars in the field of dictionary. Additionally, study aims to highlight the role of technology in the development, classification and evolution of dictionaries into easily accessible electronic formats. Descriptive analysis method was used in the research and a questionnaire was conducted to determine the use of electronic and printed dictionaries by non-native Arabic students. The research consists of four parts, the first part covers the basics of the research, related research, problem statement, importance of the research, objectives, questions, method, limitations and terminology. The second part discuss the theoretical framework, the concepts of dictionary and kâmûs, the origin and meanings of these concepts, and examines dictionary writing in some ancient nations prior to the Arabs. It also covers the most important reasons for writing Arabic dictionaries.The third part explores Arabic dictionary schools, the principles of dictionaries and the methods used by these schools to write and use Arabic dictionaries, as well as the role of Arab scholars in the development of dictionaries and compares these schools.The fourth section deals with electronic dictionaries,sIts definition, the history of the electronic dictionary, and the stages of its development. It also discussed the types of dictionaries, the importance of the electronic dictionary, as well as the comparison between the paper dictionary and the electronic dictionary in terms of advantages and disadvantages. Then came the practical section, which is adding a new technology to the composition of the electronic dictionary through artificial intelligence, which is popular these days, through an algorithm that helps in quickly and accurately reaching the desired meaning with the least effort and in the quickest time. Urvey work, the population and sample of the study, and data collection methods. The final part contains the results of the research, interpretation of the results, recommendations and important resources used in data collecting for the research.