Okul öncesi eğitim kurumlarında vitriye ürünlerin ergonomi ve ürün kullanıcı açısından incelenmesi
Analysis of vitrified products in pre-school education schools in terms of ergonomics and product-user relationship
- Tez No: 876417
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA SÖZBİR KÖYLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Güzel Sanatlar, Industrial Design, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Seramik Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan“2023 Eğitim Vizyonu”ile okul öncesi eğitimin zorunlu eğitim kapsamına alınması hedeflenmektedir. Eğitime başlama yaşının öne çekilmesi ile bu kurumlara gelen öğrenciler kamusal tuvaletler ile daha erken buluşmaktadır. Bu yeni öğrenciler ile oluşan alanların standartları öğrencilerin günlük yaşam kalitelerini büyük ölçüde etkilemektedir. Bu çalışmada çocuk psikolojisi ve gelişiminde önemli bir etkisi bulunan tuvalet eğitimi sürecinin okullarda bulunan tuvalet alanlarına uygunluğu ve bu süreçte çocuklar için tasarlanan vitrifiye ürün tasarımlarının tuvalet kullanımına etkisi incelenmiştir. Çocuklar için tasarlanmış vitrifiye ürünleri, yaygınlaşan okul öncesi eğitim kurumlarında yerleşimi, çocuklar için tasarlanmış vitrifiye ürünlerin gelişim süreçleri ve ürün katalogları araştırılmıştır. Çocuk vitrifiye ürünlerin boyutları incelenerek, bu ürünlerin sadece boyutları küçültülerek çocuklar için ergonomik uyumluluğa sahip olup olamayacakları sorusundan hareketle, ürün-kullanıcı ilişkisi antropometrik kaynaklarla yeniden ele alınmıştır. Okul öncesi eğitim veren kurumların ortak tuvalet alanlarında bulunan vitrifiye ürünlerin standartları incelenerek, ilgili ürünlerin ergonomi ve çocukların antropometrik bakımından uygunluğu örnek okullar üzerinden araştırılmıştır. Veri toplama yöntemi olarak okul öncesi eğitim kurumları ziyaret edilerek, bu kurumlardaki mevcut kamusal tuvalet alanları incelenmiştir. Ardından bu kurumlarda görev yapan yardımcı öğretmenler ve personeller ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmeler sonucunda yaşanan problemler ve ihtiyaçlar belirlenmiştir. Tuvalet alanlarının incelendiği, Ürün-kullanıcı ilişkisinin araştırıldığı ve tasarım kriterlerinin belirlendiği bu tez çalışması, elde edilen veriler doğrultusunda gerçekleştirilen sınıf içi ortak lavabo tasarımları ve çocuk klozeti tasarımı ile sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The“2023 Education Vision”announced by the Ministry of National Education aims to include pre-school education in the scope of compulsory education. The conditions of public toilet areas in these institutions greatly affect the quality of daily life of students. It is aimed to investigate the suitability of the toilet training process, which has an important impact on child psychology and development, on the toilet areas in schools and the effect of sanitary ware are designed and used in schools on toilet training in this process, and in this context, it is aimed to conduct ergonomics and product design research on the use of sanitary ware in public toilet areas in pre-school education institutions. In this research, starting from the historical development of sanitary ware, sanitary ware was examined until the period when they were specialized for children. The compatibility of these products, which have recently started to be produced industrially in factories, with child ergonomics and anthropometry has been evaluated. The frequency of use of these products used in preschool education, their placement in terms of product-user relationship and their compatibility for children were determined. Student ergonomics in pre-school education was investigated and the relationship between existing sanitary ware elements and pre-school students was examined. The development processes of sanitary ware products available in our country today and designed for children were investigated by examining the product catalogs and the dimensions of these products were discussed. Based on the question of whether these products can have ergonomic compatibility for children only by reducing their dimensions, the product-user relationship has been reconsidered. As a data collection method, pre-school education institutions will be visited and the existing public toilet areas in these institutions will be examined. Then, semi-structured interviews were conducted with educators and other staff who work in these institutions and help students use public restrooms. With this study based on the findings, a thesis that investigates the product-user relationship is aimed. Design criteria for an exemplary product designs were determined in accordance with the collected data. This study is a thesis study in which the product-user relationship is investigated and design criteria are determined and will be finalized with a sample product design to be realized in line with the data obtained.