Yurtdışına göç etmenin genç ve genç yetişkin Türkiye vatandaşlarının psikolojik sağlığına etkisi: Bir aracı faktör olarak bağlanma biçimleri
The impact of migration abroad on the psychological health of Turkish young adults and adolescents: Attachment styles as a mediating factor
- Tez No: 876416
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF KURTULUŞ ANARAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmada, göç olgusunun Türkiye vatandaşı genç ve genç yetişkinlerin depresyon, anksiyete, stres, mental iyi oluş ve yalnızlık düzeyleri üzerindeki etkisi Türkiye'de yaşayan ve göçmen iki grup kıyaslanarak incelenmiş; bağlanma biçimi boyutlarının göçmen grubun mevzubahis düzeyleri üzerindeki etkisi incelenmiş ve bağlanma biçimi boyutlarının göç olgusu ile bireyin depresyon, anksiyete, stres, mental iyi oluş ve yalnızlık düzeyleri arasındaki ilişki üzerinde arabulucu etkisi araştırılmıştır. Veriler çevrimiçi bir anket aracılığıyla, 101'i yurtdışında yaşayan toplam 204 katılımcıdan toplanmıştır. Analizler sonucunda, göçmen grup ve Türkiye grubunun depresyon, anksiyete, stres, mental iyi oluş ve yalnızlık düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Kaygılı bağlanma biçiminin arabuluculuk rolünden bahsedilemezken, göç etme değişkeninin kaçınmacı bağlanma biçimi üzerinden depresyon, anksiyete, stres, mental iyi oluş ve yalnızlık düzeyleri çıktılarında anlamlı dolaylı bir etkisi olduğu saptanmıştır. Ayrıca göçmen grup verileri ile yürütülen analizler sonucunda yüksek kaçınmacı bağlanma ve/veya yüksek kaygılı bağlanma biçimine sahip katılımcıların depresyon, anksiyete, stres ve yalnızlık düzeyleri ortalamalarının anlamlı bir şekilde yüksek; mental iyi oluş düzeyi ortalamasının ise ise anlamlı bir şekilde düşük olduğu bulgusuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the impact of migration on depression, anxiety, stress, mental well-being, and loneliness levels among young and young adult citizens of Turkey was examined by comparing two groups: those residing in Turkey and migrants. The effect of attachment styles on these levels in the migrant group was investigated, and the mediating role of attachment styles in the relationship between the phenomenon of migration and individuals' levels of depression, anxiety, stress, mental well-being, and loneliness was explored. Data were collected from a total of 204 participants through an online survey, including 101 individuals living abroad. The analyses revealed no significant differences between the migrant group and the Turkey group in terms of levels of depression, anxiety, stress, mental well-being, and loneliness. While no mediating role of anxious attachment style was identified, a significant indirect effect of the migration variable on the levels of depression, anxiety, stress, mental well-being, and loneliness through avoidant attachment style was found. Additionally, analyses conducted with the data from the migrant group found that participants with high avoidant and/or anxious attachment styles had significantly higher average levels of depression, anxiety, stress, and loneliness, while their average levels of mental well-being were significantly lower.