Micromeria myrtifolia Boiss. & Hohen. (Lamiaceae) türünün toprak üstü ve kök ekstrelerinin detaylı kimyasal içerik analizi ve biyolojik aktivitelerinin belirlenmesi
Detailed chemical content analysis and determination of biological activities of aerial part and root extracts of Micromeria myrtifolia Boiss. & Hohen. (Lamiaceae)
  1. Tez No: 876418
  2. Yazar: RÜMEYSA BATAL YILDIZHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BOĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Micromeria myrtifolia türünün toprak üstü ve kök kısımlarının etanol ekstrelerinin toplam fenolik ve toplam flavonoid miktar, antioksidan ve antikolinesteraz, antitirozinaz, antiüreaz ve anti -glukozidaz aktiviteleri araştırıldı. Bitkinin kimyasal içeriklerinin sıvı kramotografisi tandem kütle spektrometresi ile belirlenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: M. myrtifolia türünün etanol ekstrelerinin toplam fenolik ve flavonoid miktarları, 1,1-Difenil-2-pikrilhidrazil (DPPH) serbest ve 2,2'-Azino-bis (3-etilbenzotrazolin-6-sülfonat) (ABTS) katyon radikali giderimi ve Bakır (II) iyonu indirgeme antioksidan kapasitesi (CUPRAC) yöntemleri ile antioksidan ve asetilkolinesteraz, bütirilkolinesteraz, tirozinaz, üreaz ve -glikozidaz enzim inhibisyon aktiviteleri belirlendi. Fitokimyasal içerikleri sıvı kromatografi-kütle spektrometresi (LC-MS/MS) cihazı ile analizi edildi. Bulgular: En yüksek toplam fenolik içeriğin bitkinin toprak üstü, flavonoid içeriğin ise kök ekstresinde olduğu, DPPH yönteminde toprak üstü ekstresinin 100 g/mL konsantrasyonda, ABTS yönteminde tüm konsantrasyonlarda, CUPRAC yöntemine göre ise kök ekstresinin tüm konsantrasyonlarda daha aktif olduğu bulundu. Bütirilkolinesteraz enzim inhibisyon aktivitesinde kök ekstresinin zayıf aktivite gösterdiği ancak ekstrelerin hiçbirinin asetilkolinesteraz, tirozinaz ve üreaz enzim inhibisyon aktivitesi göstermediği belirlendi. 𝛼-glukozidaz enzim inhibisyon yönteminde ise toprak üstü ekstresi standart olarak kullanılan akarboza yakın, kök ekstresi ise orta seviyede aktivite gösterdiği tespit edildi. M. myrtifolia türünün toprak üstü ve kök kısımlarının etanol ekstrelerinin LC-MS/MS analizlerinde en çok bulunan bileşikler sırasıyla nikotiflorin, kinik asit ve rozmarinik asit bileşikleri olduğu tespit edildi. Sonuç: M. myrtifolia toprak üstü ekstresinin yüksek antioksidan potansiyelinin (DPPH ve ABTS) fenolik içeriğinin yüksek olmasından kaynaklandığı söylenebilir. Bitkinin toprak üstü ve kök ekstrelerinin karşılaştırmalı olarak fenolik içerikleri LC-MS/MS cihazı ile analizi, asetilkolinesteraz, bütirilkolinesteraz, üreaz ve 𝛼-glukozidaz enzim inhibisyon aktiviteleri ilk defa çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The total amount of phenols and flavonoids, the antioxidant effect and the anticholinesterase, antityrosinase, antiurease, anti-glucosidase activities of the ethanol extracts from the aerial and root parts of the plant M. myrtifolia were investigated. The aim was to determine the chemical constituents of the plant using liquid chromatography mass spectrometry Material and Method: The total amount of phenolics and flavonoid amounts of ethanol extracts of M. myrtifolia, antioxidant activities by 2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl (DPPH) free and 2,2′-azino-bis(3-ethylbenzothiazoline-6-sulfonic acid) (ABTS) cation radical scavenging and cupric reducing antioxidant capacity (CUPRAC) methods and acetylcholinesterase, butyrylcholinesterase, tyrosinase, urease, and 𝛼-glucosidase enzyme inhibition activities were determined. Phenolic compounds were determined using liquid chromatography tandem mass spectrometry (LC-MS/MS). Results: It was found that the highest total amount of phenolics in the plant was contained in the aerial part and the amount of flavonoids was in the root extract. In the DPPH method, the extract of aerial part was found to be more active a concentration of at 100 g /mL, in the ABTS method at all concentrations, and in the CUPRAC method, the root extract was more active at all concentrations. It was found that the root extract showed weak activity inhibiting the enzyme butyrylcholinesterase inhibition activity, but none of the extracts showed inhibition of the enzymes acetylcholinesterase, tyrosinase and urease . In the 𝛼-glucosidase enzyme inhibition method, it was found that the extract from aerial part showed activity close to that of acarbose, which is used as a standard, and the root extract showed moderate activity. LC-MS/MS analysis of ethanol extracts of the aerial and root parts of M. myrtifolia revealed that the most abundant compounds were nicotiflorin, quinic acid and rosmarinic acid, respectively. Conclusion: It can be said that the high antioxidant potential (DPPH and ABTS) of the extract from the aerial parts of M. myrtifolia is due to its high phenolic content. For the first time, a comparative analysis of the phenolic compounds of the extracts from aerial part and the root of the plant was performed by LC-MS/MS, and the inhibitory activities of the enzymes acetylcholinesterase, butyrylcholinesterase, urease and 𝛼-glucosidase were investigated.