Farklı dozlarda doksisiklin içeren T-PRF membran yapısının In Vitro olarak incelenmesi
In Vitro investigation of T-PRF membrane structure containing different doses of doxycycline
  1. Tez No: 876423
  2. Yazar: FATMANUR EZGİ DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ATEŞ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu klinik çalışmanın amacı, hastalardan alınan kandan elde edilen T-PRF membranlara 0.5 ml, 1 ml ve 2 ml Doksisiklin enjekte edilerek membranların ışık mikroskopuyla fibrin ağ paterni, antimikrobiyal aktivite, ilaç salınımı, degredasyon özelliklerini incelemek ve kontrol grubuyla karşılaştırmaktır. Çalışmamız sağlıklı ve herhangi bir kanama bozukluğu olmayan toplam 15 birey üzerinde gerçekleştirildi. Elde edilen T-PRF membranlar degredasyonla bozunma miktarı, S.aureus ve P. aeruginosa bakterilerine karşı antibakteriyel aktivite, zamana bağlı ilaç salınım konsantrasyonu ve ışık mikroskobuyla fibrin ağ deseni parametrelerine göre değerlendirildi. İstatistiksel analiz sonuçlarına göre, 0,5 ml, 1 ml, 2 ml ilaç yüklü T-PRF membranlar ilaç yüklenmeyen T-PRF membrana kıyasla degredasyon yüzdesi istatistiksel anlamlı olarak daha düşük bulundu (p≤0,001). İlaç yüklenen ve ilaç yüklenmeyen membranların fibrin ağ desen skorları kıyaslandığında ilaç yüklü T-PRF membranların fibrin ağ desen skorları anlamlı derecede daha yüksekti (p≤0,001). Antibakteriyel aktivite incelemesi sonucunda grupların tamamında P. aureginosa'ya karşı antibakteriyel etkinlik görülmedi. S. aureus'a karşı antibakteriyel etkinlik incelendiğinde 2 ml ilaç yüklü T-PRF membran grubunda daha yüksek inhibisyon alan çapı görüldü. 2 ml ilaç yüklemesi yapılan T-PRF membranların diğer ilaç yüklemesi yapılan membranlara kıyasla daha yüksek konsatrasyonlarda ilaç salınıma sahip olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this clinical study was to inject 0.5 ml, 1 ml and 2 ml Doxycycline into T-PRF membranes obtained from blood collected from patients and to examine the fibrin network pattern, antimicrobial activity, drug release, degradation properties of the membranes by light microscopy and to compare them with the control group. Our study was performed on a total of 15 healthy individuals without any bleeding disorder. The obtained T-PRF membranes were evaluated according to the amount of degradation by degradation, antibacterial activity against S. aureus and P. aeruginosa bacteria, time-dependent drug release concentration and fibrin network pattern parameters by light microscopy. According to the results of statistical analysis, 0.5 ml, 1 ml, 2 ml drug-loaded T-PRF membranes showed significantly lower degradation percentage compared to non-drug loaded T-PRF membranes (p≤0.001). When the fibrin network pattern scores of drug loaded and non-drug loaded membranes were compared, the fibrin network pattern scores of drug loaded T-PRF membranes were significantly higher (p≤0.001). Antibacterial activity examination revealed no antibacterial activity against P. aureginosa in all groups. When antibacterial activity against S. aureus was examined, higher inhibition zone diameter was observed in the 2 ml drug loaded T-PRF membrane group. 2 ml drug-loaded T-PRF membranes did not show higher inhibition area diameter than other drug-loaded T-PRF membranes.