Yüksek lipid profili düzeylerine sahip kardiyovasküler hastalıklı hastalarda interleukin-6 ile kardiak enzimler arasındaki korelasyon
The correlation between interleukin-6 and cardiac enzymes in cardiovascular disease patients with high lipid profile levels
  1. Tez No: 876469
  2. Yazar: LUQMAN ISSA SALEH ALKHALAF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ADEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kardiyovasküler hastalıklar (KVH'ler), kardiyovasküler sistemi etkileyebilecek çok çeşitli sağlık sorunlarıdır. Bunlar öncelikle aterosklerozun neden olduğu bir grup farklı hastalıktır. KVH'ler zaman içinde yavaş yavaş gelişen ve sıklıkla uzun süre semptom göstermeyebilen uzun vadeli durumlardır. KVH'lar dünya çapında hastalardaki hastalık ve ölümün başlıca nedenidir. Bu vaka kontrol çalışmasına iki gruba ayrılan 200 katılımcı dahil edildi. İlk grup, Sincar Genel Hastanesi'nin acil servisine ve kardiyoloji servislerine başvuran kalp-damar hastalıkları hastası 100 hastayı içeriyordu. Aynı yaş ve cinsiyette 100 katılımcının yer aldığı ikinci grup ise sağlıklı kontrol grubuydu. IL-6, tam otomatik bir analizör kullanılarak ELISA, karaciğer enzimleri ve lipid profili kullanılarak tarandı. IL-6, CK-MB, troponin t, TC, TG, LDL ve VLDL'nin serum seviyeleri, p değeri = 0,001 olan sağlıklı kontrollerle karşılaştırıldığında hastalarda yüksekti, ancak HDL, p değeri = 0,001 olan sağlıklı kontrollerle karşılaştırıldığında değer = 0,001 hastalarda düşüktü. Mevcut çalışmaya göre IL-6 ile kalp enzimleri arasında bir ilişki bulunmazken CK-MB, TG ve VLDL ile pozitif ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases (CVDs) are many varieties of health issues that can influence the cardiovascular system. They are a group of diverse disorders primarily caused by atherosclerosis. CVDs are long-term conditions that develop slowly over time and often may not show symptoms for an extended period. CVDs are the primary reason for illness and death in patients globally. This case-control study included 200 participants divided into two groups. The first group included 100 patients suffering from cardiovascular diseases admitted to the emergency department and the cardiology wards of Sinjar General Hospital. The second group, which included 100 participants of the same age and gender, was the healthy control group. IL-6 was screened using ELISA, liver enzymes, and lipid profile using a fully automated analyzer. The serum levels of IL-6, CK-MB, troponin t, TC, TG, LDL, and VLDL were high in patients compared to healthy controls with p-value = 0.001, except HDL was low in patients compared to healthy controls with p-value = 0.001. According to the current study, there is no association between IL-6 and cardiac enzymes, while CK-MB is positively associated with TG and VLDL.