Akut pankreatitli hastalarda serum interferon alfa, beta ve interferon regülatör faktör gen ailesi düzeyleri
Serum levels of interferon-alpha, interferon-beta and interferon regulatory factor gene family in patients with acute pancreatitis
- Tez No: 876480
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ ATASEVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Akut pankreatit, pankreasta çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelen sistemik etkilere yol açan, mortaliteyle sonuçlanabilen inflamatuar bir hastalıktır. İnterferonlar anti-viral, anti-tümör ve anti-inflamatuar etkinlikleri olan sitokinlerdir. İnflamatuar süreçlerde önemli rolleri vardır ve sürecin seyrini etkileyebilmektedirler. İnterferon regülatör faktörler ise interferon yanıtlarının altında yatan gen ekspresyonunu düzenlerler. Bu çalışmada interferon ve interferon regülatör faktör düzeylerini belirleyerek akut pankreatit tanısını koymada ve şiddetini öngörmede rolleri olup olmadığını tespit etmeye çalıştık. Çalışmaya Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji Kliniğine akut pankreatit tanısı ile yatan 60 hasta ve kontrol grubu olarak da 50 sağlıklı birey dahil edilmiştir. Kontrol grubundaki bireylerden günün herhangi bir saatinde; akut pankreatitli hastalardan ise servise yatışın 0. saatinde ve 48. saatinde kan numunesi alınarak ELİSA yöntemi kullanılarak interferon ve interferon regülatör faktör düzeyleri ölçüldü. İnterferon düzeyleri hastaların başvuru anı ve kontrol grubu arasında karşılaştırıldığında; hastaların interferon-α (IFN-α), interferon-β (IFN-β) ve interferon regülatör faktör 1 (IRF1) düzeyleri ile kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. İnterferon regülatör faktör 3 (IRF3), interferon regülatör faktör 4 (IRF4) ve interferon regülatör faktör 7 (IRF7) ise başvuru anında kontrol grubundan anlamlı düzeyde yüksek saptanmıştır. İnterferon regülatör faktör 2 (IRF2) ise kontrol grubunda başvuru anına göre istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. İnterferon düzeyleri hastaların 48. saati ve kontrol grubu arasında karşılaştırıldığında; IFN-α, IFN-β ve IRF7 düzeyleri ile kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. IRF1, IRF3 ve IRF4 ise 48. saatte kontrol grubundan anlamlı düzeyde yüksek saptanmıştır. IRF2 düzeyi kontrol grubunda 48. saate göre istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Ranson kriterlerine göre hastaları şiddetli ve hafif olarak sınıflandırdığımızda başvuru anında; IFN-β ve IRF3 şiddetli seyirli grupta istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde yüksek saptanmıştır. IRF1 ve IRF2 hafif seyirli grupta istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde yüksek saptanmıştır. IFN-α, IRF4 ve IRF7'de hafif ve şiddetli seyirli gruplarda anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. 48. saatte; IFN-α, IFN-β, IRF2, IRF3, IRF4 ve IRF7'de hafif ve şiddetli seyirli grup arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır. IRF1 ise şiddetli seyirli grupta anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Çalışmamızda akut pankreatit etyopatogenezinde IFN-α'nın rolünün olmayabileceği veya varsa da yarı ömrü kısa olabileceğinden çalışmamızda tespit edilemediği sonucuna vardık. IRF3 ve IRF4'ün hem başvuru anında hem 48.saatte hasta grubunda kontrol grubundan yüksek olduğu tespit edilmiş olup hastalık etyopatogenezinde etkin rolleri olabileceği sonucuna vardık. Hastaların başvuru anında IFN-β ve IRF3 düzeylerinin yüksek olması hastalığın şiddetli; IRF1 ve IRF2 düzeylerinin yüksek olması hastalığın hafif seyredeceğini 48. saatinde IRF1'in yüksek bulunması hastalığın şiddetli seyredeceğini gösterebilir.
Özet (Çeviri)
Acute pancreatitis is an inflammatory disease of the pancreas that can lead to systemic effects and potentially result in mortality, with various etiologies contributing to its development. Interferons are cytokines with antiviral, antitumor, and anti-inflammatory activities, playing significant roles in inflammatory processes and influencing the course of these processes. Interferon regulatory factors (IRFs) regulate the gene expression underlying interferon responses. This study aims to determine whether interferons and IRFs levels can aid in diagnosing acute pancreatitis and predicting its severity. The study included 60 patients diagnosed with acute pancreatitis and admitted to the Gastroenterology Clinic at Sivas Cumhuriyet University Faculty of Medicine Hospital, alongside a control group of 50 healthy individuals. Blood samples were collected from the control group at any time of day and from acute pancreatitis patients at admission (0 hour) and 48 hours post-admission. Interferon and IRF levels were measured using the ELISA method. When comparing interferon levels at admission between patients and the control group, no statistically significant differences were found in interferon-α (IFN-α), interferon-β (IFN-β), and interferon regulatory factor 1 (IRF1) levels. However, interferon regulatory factor 3 (IRF3), interferon regulatory factor 4 (IRF4), and interferon regulatory factor 7 (IRF7) levels were significantly higher in patients at admission compared to the control group. Interferon regulatory factor 2 (IRF2) was significantly higher in the control group than at admission. Comparing interferon levels at 48 hours post-admission between patients and the control group, no statistically significant differences were observed for IFN-α, IFN-β, and IRF7 levels. However, IRF1, IRF3, and IRF4 levels were significantly higher in patients at 48 hours compared to the control group. IRF2 levels were significantly higher in the control group than at 48 hours post-admission. Classifying patients into severe and mild categories according to Ranson's criteria at admission, IFN-β and IRF3 levels were significantly higher in the severe group. In contrast, IRF1 and IRF2 levels were significantly higher in the mild group. There were no significant differences in IFN-α, IRF4, and IRF7 levels between the severe and mild groups. At 48 hours, no significant differences were found between the severe and mild groups for IFN-α, IFN-β, IRF2, IRF3, IRF4, and IRF7 levels. However, IRF1 levels were significantly higher in the severe group. Our study concluded that IFN-α might not play a role in the etiopathogenesis of acute pancreatitis, or if it does, its short half-life might have precluded its detection in our study. Both IRF3 and IRF4 were found to be higher in the patient group than in the control group at admission and 48 hours post-admission, suggesting they might play active roles in the disease's etiopathogenesis. Elevated IFN-β and IRF3 levels at admission might indicate severe disease, while higher IRF1 and IRF2 levels might suggest a mild course. Elevated IRF1 levels at 48 hours could indicate severe disease progression.