Memlûklu kaynaklarında Anadolu'ya dair kayıtlar (13.-15. yüzyıllar)
Records related to Anatolia in Mamluk sources (13th-15th centuries)
- Tez No: 876612
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA BAŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Eyyûbî Devleti'nin çökmesinin ardından Mısır merkezli kurulan ve 1250-1517 yılları arasında egemen olan Memlûklu Devleti döneminde tarih, tefsir, hadis ve fıkıh gibi çeşitli alanlarda eserler kaleme alınmıştır. Memlûklu döneminde yazılan Arapça tarih eserleri, Kahire'nin yanı sıra, Memlûklu hâkimiyetinde bulunan diğer şehirlerdeki siyasi, ekonomik ve sosyal olaylar hakkında da detaylı bilgiler sunmaktadır. Söz konusu dönemde tercümesini yaptığımız eserlerde, dönem içerisinde meydana gelen savaşlar, salgın hastalıklar ve doğal afetler gibi durumlara odaklanarak, bu olaylar tarihî bağlam içinde değerlendirilmekte ve bu zorlukların dönemin toplumsal ve politik yapısına göre etkileri incelenmektedir. Bu eserlerde, özellikle dönemin Bilâd-ı Rûm olarak adlandırılan Anadolu'ya odaklandığı bölümler, titiz bir incelemeyle ele alınmıştır. Anadolu'da kurulan devletler ve beyliklere dair sunulan bilgilerin Türk olmayan tarihçiler tarafından değerlendirilmesi, tarihsel bir objektifliğe imkân sağlamaktadır. Bu çalışmada Memlûklu Devleti döneminde yazılan eserlerde geçen Bilâd-ı Rûm tarihine dair 13. – 15. yüzyıl olayların incelenerek, Anadolu'da ortaya çıkan devletler ve beyliklere dair bilgiler Arapçadan Türkçeye çevrilmiştir.
Özet (Çeviri)
After the collapse of the Ayyubid state, the Mamluk Empire, which was centered in Egypt and ruled from 1250 to 1517, saw the creation of works in various fields such as history, tafsir (interpretation of the Holy Quran), hadith, and Islamic jurisprudence. Arabic historical writings during the Mamluk era provide detailed information about political, economic, and social events not only in Cairo but also in other cities under Mamluk rule. The works we have translated focus on events such as wars, epidemics and natural disasters that occurred during this period, evaluating them within a historical context and examining their impact on the social and political structure of the era. Particularly, sections focusing on Anatolia, referred to as Bilâd-ı Rûm (The land of Romans) during that time, are meticulously examined in these works. The evaluation of information about the states and beyliks established in Anatolia by non-Turkish historians enables a historical objectivity. In this study, information about the states and beyliks that emerged in Anatolia has been translated from Arabic into Turkish by examining events in the history of Bilad-ı Rûm mentioned in works written during the Mamluk Sultanate period from the 13th to the 15th centuries.