Investigating the impact of digital online games in Wordwall on English language vocabulary development among high school students
Wordwall'daki dijital çevrimiçi oyunların lise öğrencilerinin İngilizce kelime bilgisi gelişimine etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 876646
  2. Yazar: TUBA GÜNGÖR DEVECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Son yıllarda, eğitim alanında teknoloji çağına doğmuş öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak için dijital oyunlar gibi çok sayıda yenilikçi araç ortaya çıkmıştır. Bu nedenle, bu çalışmada Wordwall platformundaki dijital çevrimiçi oyunların lise öğrencilerinin İngilizce kelime dağarcığı gelişimi üzerindeki etkilerini incelemeye odaklanılmıştır. Ayrıca, lise öğrencilerinin İngilizce'ye karşı tutumlarındaki değişim ve Wordwall hakkındaki düşünceleri araştırılmıştır. Çalışma, Konya'da devlet okulu olan bir lisede, deney grubu (S=17) ve diğeri ise kontrol grubu (S=20) olan 9. sınıf öğrencilerinin sınıflarında yürütülmüştür. Araştırma, nicel ve nitel veri toplama araçlarından yararlanan karma yöntem kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Her iki grup da aynı ünitelerin aynı hedef kelimelerini öğrenmişlerdir. Deney grubu, İngilizce kelimeleri Wordwall'daki dijital çevrimiçi oyunlarla öğrenirken, kontrol grubu ise sadece etkileşimli kitap ile geleneksel yöntem kullanarak derse devam etmiştir. Çalışma öncesinde ve sonrasında, kelime başarı testi ve İngilizce ye karşı tutum ölçeği hem deney grubu hem de kontrol grubuna ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Bunlara ek olarak, çalışma sonrasında sadece deney grubu öğrencileri öğrenci görüş formuyla Wordwall hakkındaki düşüncelerini ifade etmişlerdir. Bu araştırmanın bulguları, Wordwall kullanan (dijital çevrimiçi oyunlarla kelime öğrenen) deney grubu öğrencilerinin kelime testi öncesi ve sonrası puanları arasında istatistiksel olarak büyük bir fark olduğunu göstermiştir. Ancak deney grubunun İngilizce'ye karşı tutum ölçeği ön test ve son test değerleri arasında istatistiksel olarak kayda değer bir artış olmamıştır. Kontrol grubunun kelime başarı testi ve İngilizce'ye karşı tutum ölçeği puanlarında belirgin bir artış yoktur. Son olarak, deney grubunun Wordwall hakkındaki görüşleri de büyük oranda olumludur. Bu araştırmada, Wordwall dijital çevrimiçi oyunlarının İngilizce kelime öğrenimi için teknolojik bir öğrenme aracı olarak kullanılmasının öğrenme sürecine büyük katkı sağlayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, numerous innovative tools such as digital games have emerged in the field of education to meet the needs of students born into the technological age. Therefore, this study focused on examining the effects of digital online games on high school students' English vocabulary development on the Wordwall platform. Also, the change in high school students' attitudes toward English and their opinions about Wordwall were investigated. The study was implemented in a public high school in Konya in the classrooms of 9th-grade students, one of which was the experimental group (S=17) and the other was the control group (S=20). The research was conducted using a mixed method that utilizes quantitative and qualitative data collection tools. Both groups learned the same target words of the same units. The experimental group learned English vocabulary with digital online games on Wordwall, while the control group continued the lesson using the conventional method with the interactive book only. Before and after the study, the vocabulary achievement test and the attitude scale toward English were administered to both the experimental group and the control group as pre-tests and post-tests. In addition, after the study, only the experimental group students expressed their opinions about Wordwall through the student opinion form. The findings of this study showed that there was a statistically significant difference between the pre and post-vocabulary test scores of the experimental group students using Wordwall (learning vocabulary through digital online games). However, there was no statistically significant increase between the pre-test and post-test values of the experimental group on the attitude scale toward English. There was no important increase in the scores on the vocabulary achievement test and attitude scale toward English of the control group. Lastly, the experimental group's views about Wordwall were significantly positive. In this research, it was concluded that the use of Wordwall digital online games as a technological learning tool for learning English vocabulary will make a great contribution to the learning process.