Yetersizlik duygusu, beğenilme arzusu ve dindarlık ilişkisi
The relationship between feelings of inadequacy, desire to be liked and religiosity
  1. Tez No: 876648
  2. Yazar: FATİH FURKAN ODABAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı gençlerin yetersizlik duygusu, beğenilme arzusu ve dindarlıkları arasındaki ilişkiyi tespit etmektir. Araştırmanın örneklem grubunu 2023-2024 eğitim öğretim yılında Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesinin farklı fakültelerinde aktif olarak öğrenim görmekte olan 969 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada dindarlık ile ilgili verilerin elde edilmesinde“Dini Hayat Ölçeği”(DHÖ), yetersizlik duygusu ile ilgili verilerin elde edilmesinde“Yetersizlik Duygusu Ölçeği”(YDÖ), beğenilme arzusu ile ilgili verilerin elde edilmesinde ise“Beğenilme Arzusu Ölçeği”(BAÖ) kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS programı vasıtasıyla analiz edilmiştir. Elde edilen analiz sonuçlarına göre yetersizlik duygusu ve beğenilme arzusu puanları arasında pozitif yönlü, dindarlık ile yetersizlik duygusu ve beğenilme arzusu puanları arasında ise negatif yönlü anlamlı ilişkiler olduğu; yetersizlik duygusu yükseldikçe beğenilme arzusunun da yükseldiği; buna karşılık dindarlık yükseldikçe yetersizlik duygusu ve beğenilme arzusunun düştüğü tespit edilmiştir. Yetersizlik duygusu ve beğenilme arzusu ile dindarlığın ibadet ve bilgi boyutları arasında negatif yönlü anlamlı ilişkilerin olduğu; ibadet ve bilgi düzeyi arttıkça yetersizlik duygusu ve beğenilme arzusunun düştüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the relationship between young people's feelings of inadequacy, desire for approval, and their religiosity. The sample group of the research consists of 969 students who are actively studying in different faculties of Selçuk University and Necmettin Erbakan University in Konya during the 2023-2024 academic year. In the study, the 'Religious Life Scale' (RLS) provided data related to religiosity, the 'Feelings of Inadequacy Scale' (FIS) gathered information on feelings of inadequacy, and the 'Desire to Be Admired Scale' (DAS) collected data on the desire for approval. The collected data were analyzed using the SPSS program. According to the results of the analysis, there are important positive relationships between feelings of inadequacy and desire for approval issues, and significant negative relationships between religiosity and feelings of inadequacy and desire for approval scores. Results indicated a positive correlation between feelings of inadequacy and the desire for approval. Conversely, an increase in religiosity was associated with a decrease in both feelings of inadequacy and the desire for approval. Regarding the dimensions of religiosity about feelings of inadequacy and the desire for approval, significant negative relationships were detected between feelings of inadequacy and desire for approval with the worship and knowledge dimensions of religiosity. It was determined that as the levels of worship and knowledge increase, feelings of inadequacy and the desire for approval decrease.