Yetişkinlerde duygusal ensest yaşantıları, yetersizlik duygusu ve öz soğukluk arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Exploring the relationships between emotional incest, inferiority feelings and self coldness in adults
  1. Tez No: 892002
  2. Yazar: BÜŞRA NUR YÜZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmada yetersizlik duygusu, duygusal ensest yaşantıları ve öz soğukluk arasındaki ilişkiler incelenmektedir. Araştırmada Yetersizlik Duygusu Ölçeği, Öz Duyarlık Ölçeği ve Çocukluk Çağı Duygusal Ensest Ölçeği aracılığıyla yaşları 18 ile 75 arasında değişen 381 yetişkin bireyden veri toplanmıştır. Duygusal ensest yaşantıları, öz soğukluk ve yetersizlik duygusu arasındaki ilişkilerin incelenmesinde korelasyon analizi, duygusal ensest yaşantıları ve öz soğukluğun yetersizlik duygusunu yordayıp yordamadığının incelenmesinde aşamalı regresyon analizi kullanılmıştır. Duygusal ensest yaşantıları ile yetersizlik duygusu arasındaki ilişkide öz soğukluğun aracı rolünün incelenmesinde hipotetik bir yapısal eşitlik modeli kurulmuş ve aracılık analizi ile test edilmiştir. Sonuçlar üç değişkenin birbirleriyle anlamlı ve pozitif yönde ilişkili olduğunu, duygusal ensest ve öz soğukluğun birlikte yetersizlik duygusuna ilişkin varyansın %67'sini yordadığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationships between inferiority feelings, emotional incest, and self-coldness are examined. Data were collected from 381 adult individuals aged between 18 and 75 using the Inferiority Feelings Scale, the Self-Compassion Scale, and the Childhood Emotional Incest Scale. Correlation analysis was employed to investigate the relationships among emotional incest, self-coldness, and inferiority feelings. Stepwise regression analysis was used to examine whether emotional incest and self-coldness predict inferiority feelings. To investigate the mediating role of self-coldness in the relationship between emotional incest and inferiority feelings, a hypothetical structural equation model was established and tested with mediation analysis. The results revealed that the three variables are significantly and positively related to each other, and that emotional incest and self-coldness together predict 67% of the variance in inferiority feelings.