Erken ve çok erken doğan çocukların duyusal profilleri ile sosyal becerilerinin incelenmesi
Investigation of sensory profiles and social skills of premature and very premature children
- Tez No: 876751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDEF ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, erken ve çok erken doğan çocukların duyusal profilleri ve sosyal becerilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya Hacettepe Üniversitesi Ergoterapi Bölümü' ne başvuran erken doğan (n=55), çok erken doğan (n=55), toplam 110 çocuk dahil edilmiştir. Çocukların duyusal profilleri Dunn Duyu Profili ile, sosyal becerileri Okul Öncesi Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeği (OSBED) ile değerlendirilmiş ve iki grup arasındaki fark incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the sensory profiles and social skills of children born prematurely and very prematurely. A total of 110 prematurely born (n=55) and very prematurely born (n=55) children who applied to Hacettepe University Occupational Therapy Department were included in the study. Children's sensory profiles were evaluated with the Dunn Sensory Profile, their social skills were evaluated with the Preschool Social Skills Assessment Scale (OSBED), and the difference between the two groups was examined.