Türkiye vücut geliştirme ve fitness hakemlerinin durumluk kaygı düzeylerinin karar verme becerileri üzerine etkisi
The effect of state anxiety levels of Turkish body building and fitness referees on their decision-making skills
- Tez No: 876750
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'de faal olarak görev yapan vücut geliştirme ve fitness hakemlerinin bir müsabaka esnasındaki durumluk kaygı düzeylerinin karar verme becerileri üzerine olan etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmaya, tamsayım yöntemi ile Türkiye Vücut geliştirme ve Fitness Federasyonu'na kayıtlı 98 (74 erkek, 24 kadın) vücut geliştirme ve fitness hakemi katılmıştır. Katılımcılara araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”,“Kaygı Değerlendirme Ölçeği”ve“Melbourne Karar Verme I-II Ölçeği”uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 25 paket programı tercih edilmiştir. Normal dağılım göstermeyen verilerin analizinde, betimleyici istatistiklerinin yanı sıra ikili grupların karşılaştırmaları için Mann Whitney-U testi, ikiden çok grupların karşılaştırmalarında ise Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkinin tespit için Spearman korelasyon testi uygulanmıştır. Bulgulara göre; hakemlerin eğitim durumu, hakemlik süresi, klasmanları ve müsabaka geçmişlerinde durumluk kaygı ve karar verme becerileri bakımından istatistiksel olarak anlamlı farklılık olmadığı görülmüştür (𝑝>0.05). Cinsiyet değişkeni bakımından dikkatli karar vermede istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir (𝑝
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effect of state anxiety levels during a competition on the decision-making skills of bodybuilding and fitness referees actively working in Turkey. Ninety-eight (74 male and 24 female) bodybuilding and fitness referees registered with the Turkish Bodybuilding and Fitness Federation participated in the research by total population sampling method.“Personal Information Form”created by the researcher,“Anxiety Assessment Scale”and“Melbourne Decision Making I-II Scale”were applied to the participants. SPSS 25 package program was preferred in the analysis of the data obtained. In the analysis of non-normally distributed data, in addition to descriptive statistics, the Mann-Whitney U test was used for comparisons of two groups, and the Kruskal Wallis test was used for comparisons of more than two groups. Spearman correlation test was applied to determine the relationship between variables. According to the findings; It was observed that there was no statistically significant difference in terms of state anxiety and decision-making skills in the referees' educational status, refereeing time, classification, and competition history (𝑝>0.05). A statistically significant difference was detected in careful decision-making in terms of gender variable (𝑝