İntramüsküler enjeksiyon sırasında sanal gerçeklik gözlüğü kullanımı ve manuel bası yönteminin çocuklardaki ağrı ve korku düzeyine etkisi
The effect of using virtual reality glasses and manual compression method on pain and fear level in children during intramuscular injection.
- Tez No: 876776
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMİN KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kurtar, E. (2024). İntramüsküler Enjeksiyon Sırasında Sanal Gerçeklik Gözlüğü Kullanımı ve Manuel Bası Yönteminin Çocuklardaki Ağrı ve Korku Düzeyine Etkisi. Yüksek Lisans Tezi, Biruni Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, İstanbul. Bu araştırma, intramüsküler enjeksiyon sırasında sanal gerçeklik gözlüğü kullanımı ve manuel bası yönteminin çocuklardaki ağrı ve korku düzeyine etkisini değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini Aralık 2023 – Şubat 2024 tarihleri arasında Adana'da Sağlık Bakanlığına bağlı bir hastanenin çocuk acil servisine penisilin enjeksiyonu yaptırmaya gelen ve araştırma kriterlerini sağlayan 75 çocuk (sanal gerçeklik: 25, manuel bası: 25, kontrol:25) oluşturdu. Veriler, Çocuk-Ebeveyn Bilgi Formu, Çocuk Korku Ölçeği(ÇKÖ), Yüz İfadeleri Ağrı Skalası- Revize Edilmiş (FPS-R) kullanılarak toplandı. Sanal gerçeklik gözlüğü grubuna enjeksiyon işleminden 1 dakika önce“Gizli Su Altı Gezisi”izletilmeye başlandı. Manuel bası grubuna enjeksiyon yapılacak bölgeye baş parmak ile 10 saniye kadar bası uygulandı. Kontrol grubuna ise rutin enjeksiyon prosedürü uygulandı. Bu üç gruba da enjeksiyon işleminden 1 dk önce ÇKÖ formu, işlem bittikten 1 dk içinde FPS-R formu 3 değerlendirici (çocuk, ebeveyn ve araştırmacı) tarafından puanlandı. Araştırmanın verileri Statistical Package for Social Sciences (IBM SPSS version 29.0) programı ile Kolmogorov-Smirnov, ortalama ± standart sapma, ortanca, Ki-kare testi, Kruskal Wallis testi, Kappa uyum katsayısı ile değerlendirildi. Gruplar arasında cinsiyet, eğitim, yaş, ve BKİ değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı (p>0,05), ÇKÖ çocuk, ebeveyn ve araştırmacı puan ortalamalarının benzer olduğu belirlendi. Çocuk, ebeveyn ve araştırmacı tarafından değerlendirilen yüz ifadeleri ağrı puan ortalamalarının sanal gerçeklik gözlük uygulanan grupta daha düşük olduğu bulundu. Daha önce penisillin uygulanma durumu ve BKİ değerleri ile korku ve ağrı puan ortalamaları karşılaştırıldığında gruplar arasında anlamlı fark olmadığı, korku puan ortalamalarının kızlarda daha yüksek iken, ağrı puan ortalamaları arasında bir fark olmadığı saptandı. Çocukların klinik ortamlarda enjeksiyon uygulaması gibi invaziv ve ağrılı işlemler sırasında yaşadıkları korku ve ağrıyı azaltmak için sanal gerçeklik gözlüğü, manuel bası gibi dikkati başka yöne çekme yöntemlerinin kullanılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Kurtar, E. (2024). The Effect of Using Virtual Reality Glasses and Manual Compression Method on Pain and Fear Level in Children During İntramuscular İnjection. Master Thesis, Biruni University Institute of Graduate Studies, Istanbul. This study was conducted in a randomized controlled manner to evaluate the effect of the use of virtual reality glasses and manual compression method on the pain and fear level in children during intramuscular injection. The sample of the study consisted of 75 children (virtual reality: 25, manual compression: 25, control: 25) who came to the pediatric emergency department of a hospital affiliated with the Ministry of Health in Adana between December 2023 and February 2024 to receive a penicillin injection and met the research criteria. Data were collected using the ChildParent Information Form, Child Fear Scale (CCS), Facial Expressions Pain ScaleRevised (FPS-R).“Secret Underwater Trip”was shown to the virtual reality glasses group 1 minute before the injection procedure. In the manual pressure group, pressure was applied to the injection area with the thumb for about 10 seconds. Routine injection procedure was applied to the control group. In these three groups, the MCS form was scored 1 minute before the injection procedure, and the FPS-R form was scored 1 minute after the procedure was completed by 3 evaluators (child, parent and researcher). The data of the study were evaluated with the Statistical Package for Social Sciences (IBM SPSS version 29.0) program using KolmogorovSmirnov, mean ± standard deviation, median, Chi-square test, Kruskal Wallis test, and Kappa coefficient of agreement. It was determined that there was no statistically significant difference between the groups in terms of gender, education, age, and BMI values (p>0.05), and the average scores of the child, parent, and researcher on the MCQ were similar. It was found that the facial expression pain score averages evaluated by the child, parent and researcher were lower in the group where virtual reality glasses were applied. When the previous penicillin application status and BMI values were compared with the fear and pain mean scores, it was determined that there was no significant difference between the groups, while the fear score mean was higher in girls, there was no difference between the pain score mean. It may be recommended to use distraction methods such as virtual reality glasses and manual pressure to reduce the fear and pain experienced by children during invasive and painful procedures such as injection in clinical settings.