İşletmelerde personel eğitiminin verimlilik açısından incelenmesi ve örnek uygulama
According to productivity, analyzing the training staff at companies and a case study
  1. Tez No: 87678
  2. Yazar: OSMAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. B. EROL UÇMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Eğitimden sağlanan ve sağlanacak faydaların sayılmayacak kadar çokluğu ve özellikle insana yapılan bir yatırım olması eğitimin önemini daha da arttırmıştır. Ekonomik anlamda gittikçe küreselleşen dünyamızda kalite ve verimlilik alanında kıyasıya devam eden rekabet karşısında, işletmeler rakipleriyle baş edebilmenin yollarını aramak ve bulmak zorundadırlar. Bu zorunluluk, daha öncesi de bilinen fakat üzerinde gereği gibi durulmayan ya da önemsenmeyen bir gerçeğin herkes tarafından kabul edilmesi sonucunu doğurmuştur. Bu gerçek, üretimin en başta gelen faktörlerinden birisi olan işgücünün eğitilmesi bilgi çağının getirdiği teknolojik gelişmelere uyumunun sağlanmasıdır. Zira teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin sonuçta gelişen makine ve araçları kullanacak, üretime sokacak olan unsur insan unsurudur. İşgücünün etkenliğini artıramayan işletmelerin başarıya ulaşması mümkün değildir. Hemen hemen her alanda olduğu gibi işletmelerde de işgücünün verimliliğinin artırılması açısından eğitimin etkilerinin araştırıldığı bu çalışmamızda Dünya' da ve Türkiye'de Eğitim-Verimlilik ilişkisinin boyutları incelenmeye çalışmıştır. Çalışmada öncelikle genel olarak eğitim olgusu, arkasından personel eğitiminin genel karakteristiği ve ülkemizdeki durumu incelenmiştir. Konu ile ilgili nelerin yapılması gerektiği vurgulanmıştır. Karşılaşılan problemlerin tespit edilmesine çalışılarak çözüm önerileri sunulmuştur. Verimlilik kavramı, verimliliği etkileyen iç ve dış faktörler, emek verimliliği konuları üzerinde durulmuştur. Ayrıca Türkiye'de işgücü verimliliğinin düzeyi.Türkiye ile Avrupa Birliği arasında işgücü verimliliği karşılaştırması ve ülkemizde sanayi alanındaki verimlilik durumları ile ilgili araştırma sonuçlarına yer verilmiştir.Bir sanayi kuruluşunda“görüşme yöntemi”ile elde edilen verilerin değerlendirilmesi yapılarak eğitim-verimlilik ilişkisi irdelenmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak, çalışma boyunca tespit edilenlerin ışığında işletmelerde çalışan personelin, çağın gereksinimlerine uygun olarak hazırlanacak eğitim programlarıyla sürekli olarak eğitilmelerinin verimlilik üzerine olumlu etkiler yaratacağı hususu vurgulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY It is true that the importance of education has increased because of having investment for people and getting many uncountable advantages from it. The managers have to search and find out the solutions against their rivals in any competition about quality and productivity in our global world. Everybody understood that although this necessity has been known formerly, no one has studied on this problem or paid attention. This realitiy is that the most important factor of productivity is educating productive effort first and then getting accordance to technical developments. If you don't have qualified person, your problems can not be solved by technological developments, because machines are going to be used by people, as you know. In this study, I tried to examine carefully the relation of education and productivity in the world and Turkey in any case of influence of education on management productive efforts. I've tried to find out the presence of education, general characteristic of personal education and its position in our country. Everything has been stressed for this subject. Such solution suggestions have been affened according to those faced problems. I also mentioned about productivity concept, inside and outside factors of productivity influence, and labor productivity factors. And also the comparison of productivity efforts between Turkey and Eurepean Countries have been mentioned. As a result; if a working personal is given enough educational programmes according to the necessity of period, you can easily find out the positive effects on productivity.