Rekreasyonel tenis oyuncularında nöromusküler eğitimin üst ekstremite performansı üzerine etkisi
Effect of neuromuscular training on upper extremity performance in recreational tennis players
  1. Tez No: 876787
  2. Yazar: HATİCE DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KILIÇHAN BAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırmanın amacı rekreasyonel tenis oyuncularında üst ekstremite nöromusküler egzersiz eğitiminin atış performansı, üst ekstremite kuvvet ve enduransına etkisini araştırmaktır. Bu kapsamda araştırmaya 24 rekreasyonel tenis oyuncusu alındı. Katılımcılar basit rastgele randomizasyon yöntemi ile eşit iki gruba ayrıldı. Çalışma grubuna (n=12) haftada 2 gün/6 hafta, her tenis antrenmanı öncesi ilerleyici üst ekstremite nöromusküler egzersiz eğitimi uygulanırken, kontrol grubuna sadece rutin ısınma egzersizleri uygulandı. Gruplar çalışmanın başında ve 6 hafta müdahale sonunda olmak üzere iki kez değerlendirildi. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 24.0 programı kullanıldı. Grup içi analizlerde bağımlı örneklemler t test, gruplar arası analizlerde bağımsız örneklemler t testi kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0.05). Grup içi analizlerde çalışma grubunda İAPİ, UTN testi, KKZÜEST, SKE testi ve STF testi sonuçlarında gelişme yönünde anlamlı fark varken (p0.05). Araştırma sonuçları altı hafta kuvvetlendirme, stabilizasyon ve plyometrik egzersizleri içeren ilerleyici nöromüsküler egzersiz eğitiminin tenis oyuncularında atış performansı, üst ekstremite kuvvet ve enduransında gelişme yönünde sonuçlar ortaya koymuştur. Bu sonuçlar tenis oyuncularında sportif başarının artmasında veya üst ekstremite yaralanmalarının önlenmesinde üst ekstremite nöromüsküler egzersiz eğitiminin potansiyel önemine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of upper extremity neuromuscular exercise training on throwing performance and upper extremity strength and endurance in recreational tennis players. In this context, 24 recreational tennis players were included in the study. The participants were divided into two equal groups by simple randomisation method. The study group (n=12) received progressive upper extremity neuromuscular exercise training 2 days/6 weeks per week before each tennis training, while the control group received only routine warm-up exercises. The groups were evaluated twice, at the beginning of the study and at the end of the 6-week intervention. SPSS 24.0 software was used for statistical analysis. Dependent samples t test was used for within-group analyses and independent samples t test was used for between-group analyses. Statistical significance level was accepted as p0.05). In intra-group analyses, there was a significant difference in the study group in the direction of improvement in the results of FTPI, ITN, CKCUEST, SME and HBT test (p0.05). The results of the study showed that six weeks of progressive neuromuscular exercise training including strengthening, stabilization and plyometric exercises improved shooting performance, upper extremity strength and endurance in tennis players. These results emphasize the potential importance of upper extremity neuromuscular exercise training in increasing sports success or preventing upper extremity injuries in tennis players.