Subjektif bellek yakınması şikayeti olan bireylerde görülen unutkanlığın depresyon ve anksiyete düzeyi ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between depression and anxiety levels of forgetfulness in individuals with subjective memory complaints
  1. Tez No: 876798
  2. Yazar: BETÜL FATMA BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT SABANCIOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinirbilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada bireylerde görülen unutkanlık yakınmasının incelenen nörolojik sebeplerinin dışında psikiyatrik bir nedenle de ortaya çıkabileceği, yaşanan duygudurumun bellek fonksiyonunu geçici olarak etkileyebileceğine dikkat çekilmek istenmiş olup depresyon ve anksiyete düzeyinin objektif bellek performansına ve beyin ventriküler morfometrisi ile ilişkili olup olmadığını inceledik. Çalışmaya Sivas Numune Hastanesi Nöroloji Polikliniklerine unutkanlık şikayeti ile başvuran 34 hasta ve 31 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. Katılımcıların Nörolojik ve Psikiyatrik tanıları bulunmamaktadır. Katılımcılara Öznel Bellek Yakınması Anketi (ÖBYA), Standardize Mini Mental Test (SMMT), Sayı Dizisi Öğrenme Testi (SDÖT), Sözel Bellek Süreçleri Testi (SBST), Beck Depresyon Envanteri (BDE) ve Beck Anksiyete Envanteri (BAE) uygulanmış olup katılımcıların MR görüntülerinden beyin ventriküler morfometrisi incelenmiştir. Çalışma grubunun tüm test parametrelerinde sağlıklı bireylerin gerisinde kaldığı saptanmıştır. Bellek testlerinden alınan toplam puanlar ile depresyon ve anksiyete varlığı arasında anlamlı düzeyde ilişki bulunmuştur. Araştırmanın sonucunda bireylerde depresyon ve anksiyete skoru arttıkça, bellek performansında bozulma ve unutkanlık şikayetinin arttığı sonucuna varılmıştır. Depresyon ve anksiyete düzeyinin CFG ve ÜVTG ölçümünde anlamlı farklılık ortaya çıkardığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
n this study, we aimed to demonstrate that forgetfulness in individuals may be due to psychiatric factors beyond the traditionally investigated neurological causes. We investigated whether transient mood states could influence memory function and examined whether depression and anxiety levels correlated with objective memory performance and brain ventricular morphometry. The study included 34 patients and 31 healthy volunteers who presented to the Neurology Outpatient Clinic of Sivas Numune Hospital with complaints of forgetfulness. None of the participants had a previous neurological or psychiatric diagnosis. We administered the Subjective Memory Complaint Questionnaire (SMCQ), Standardized Mini Mental Test (SMMT), Digit Span Learning Test (SST), Verbal Memory Processes Test (VMST), Beck Depression Inventory (BDI), and Beck Anxiety Inventory (BAI) to the participants. In addition, we analyzed brain ventricular morphometry from MRI images. Our results showed that the study group performed worse than the healthy subjects on all test parameters. Furthermore, there was a significant correlation between the total scores obtained from the memory tests and the presence of depression and anxiety. Our study concluded that elevated levels of depression and anxiety were associated with poorer memory performance and increased complaints of forgetfulness. In addition, depression and anxiety scores showed significant differences on the CFG and UVTG measures.