Kırgızistan reklamlarındaki kadınların rolü
The role of women in advertisements in Kyrgyzstan
- Tez No: 876810
- Danışmanlar: PROF. DR. ATILIM ONAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Reklam medyanın aracı olarak toplumda var olan normları ve temelleri yansıtmakta kalmayıp, aynı zamanda onları yeniden üretip pekiştirmektedir. Bu normların arasında toplumsal cinsiyet kavramı da yer almaktadır. Toplumsal cinsiyet toplum tarafından beklenen erkek ve kadın rolleri ve davranışları olarak tanımlanabilmektedir. Bu çalışma Kırgızistan'da kadınların aldığı ve popüler yerel medyada eleştiri uyandıran reklamlar üzerinde araştırılmıştır. Çalışmanın amacı Kırgızistan toplumundaki kadının rolünün reklamdaki sunumu yoluyla yansımasını incelemektir. Bu amaca yönelik göstergebilimsel analiz kullanılmıştır. Araştırma Kırgız reklamlarının ağırlıklı olarak kadınları savunmasız, zayıf ve erkeklere karşı itaatkar olarak tasvir ettiğini göstermektedir. Yanı sıra reklam gelin kaçırmayı, çok eşliliği, nesneleştirmeyi ve kadınların cinsel tacizini de normalleştirmektedir.
Özet (Çeviri)
As a tool of the media, advertising not only reflects the norms and foundations existing in society, but also reproduces and reinforces them. Among these norms is the concept of gender. Gender can be defined as male and female roles and behaviors expected by society. This study investigated advertisements with women represented in Kyrgyzstan that aroused criticism in popular local media. The aim of the study is to examine the reflection of the role of women in Kyrgyzstan society through its presentation in advertising. Semiotic analysis was used for this purpose. Research shows that Kyrgyz advertisements predominantly portray women as defenseless, weak and submissive to men. In addition, the ad normalizes bride kidnapping, polygamy, objectification and sexual harassment of women.