The effects of climate on social media engagement
İklimin sosyal medyaya olan ilgi üzerindeki etkisi
- Tez No: 876812
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİR TOLGA AKÇURA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kullanıcıların oluşturdukları içerikler sosyal medyaya olan ilgiyi arttırmakta ve marka performansı açısından önemli bir rol oynamaktadır. Bu ilgi, bireylerin duygu durumundan, tercihlerinden ve hava sıcaklığı gibi çevresel faktörlerden etkilenmektedir. Hava sıcaklıklarının bireyler üzerindeki bilinen etkisine rağmen, sosyal medyaya olan ilgi üzerindeki etkisi belirsizliğini korumaktadır. Bu çalışma hava sıcaklıklarının sosyal medyaya olan ilgi üzerindeki etkisini ve gerçekleşen kampanyalar ile etkileşimini araştırmaktadır. Bulut oranı, hava basıncı, rüzgar hızı, nemlilik gibi iklim değişkenlerine göre hava sıcaklıklarının ilgi üzerindeki etkisi daha kuvvetlidir, bu nedenle bu tez hava sıcaklıklarının etkisine odaklanmaktadır. Kontrollü bir deney ve beş buçuk yıllık gerçek veriler üzeriden gerçekleştirilen örgül çalışmanın ana bulguları şunlardır: aşırı sıcaklıklar, kullanıcıların duygu durumunu olumsuz etkileyerek sosyal medyaya olan ilgisini azaltmaktadır; yüksek sıcaklıkların etkisi düşük sıcaklıklara göre daha fazladır. Yüksek sıcaklıkların, kullanıcıların içerik oluşturma davranışı üzerindeki olumsuz etkisi başkalarının oluşturduğu içeriklere katılma davranışı (beğenme, paylaşma, yorum yazma) üzerinde gözlemlenmemiştir; dolayısıyla sonuçlar içerik oluşturmanın hava sıcaklıklarının olumsuz etkisine daha açık olduğunu göstermektedir. Kullanıcıların oluşturduğu içerikleri kapsayan özel bir veri seti üzerinde yapılan analizler bu olumsuz etkiyi nicelleştirmektedir; aşırı sıcak havalarda başlatılan kampanyaların söz konusu negatif etkiyi sadece %36.7 azaltabildiğini ve kampanya etkinliğinin ise %29.2 azaldığını belgelemektedir. Bu çalışma, aşırı sıcaklıkların sosyal medyaya olan ilgi üzerindeki etkisini kapsamlı olarak inceleyen ilk çalışmadır. Sonuçlar, araştırmacılar, sosyal medya yöneticileri, kampanya planlayıcıları ve marka yöneticileri açısından önem atfetmektedir.
Özet (Çeviri)
User-generated content drives engagement, crucial for brand performance. Social media engagement is influenced by individual mood, preferences, and environmental cues, including temperature. Despite its impact, the specific influence of temperature on user engagement remains unclear. This thesis investigates temperature's impact on user engagement and its interaction with social media campaigns. The focus is on temperature due to its overwhelming influence on social media engagement compared to other climate variables such as cloudiness, air pressure, wind speed and humidity. Through a controlled experiment and empirical study spanning five and a half years, the research reveals several key findings: extremely high temperatures decrease user engagement by reducing happiness levels; high temperatures have a greater impact than low temperatures. The detrimental impact of high temperatures is significant on post creation, but not on liking, commenting, and sharing behaviors, indicating content creation behavior is more sensitive to high temperatures than content contribution behavior. A specific dataset composed of user-generated content quantifies the negative impact of high temperatures and shows that a social media campaign during extreme heat mitigates its adverse effects by only 36.7%; and campaign effectiveness decreases by 29.2% during extremely hot weather. This study is the first to comprehensively explore the effects of extreme temperatures on user engagement. The implications extend to researchers, social media managers, and campaign planners, providing insights for enhancing engagement strategies in varying temperature conditions.