Madde kullanım bozukluğu tanılı hastalarda dürtüsellik ve relaps arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between impulsivity and relapse in patients diagnosed with substance use disorders
- Tez No: 876827
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ONUR NOYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın amacı madde kullanım bozukluğu tanısı almış hastaların dürtüsellik seviyelerinin ve farklı dürtüsel boyutların relaps ile ilişkisini incelemektir. Araştırmanın örneklemini NP İstanbul Beyin Hastanesi AMATEM servisinde yatışlı olarak tedavi gören, yaşları 18-55 arasında değişen, 45 Erkek, 5 Kadın olmak üzere toplam 50 Madde Kullanım Bozukluğu tanılı hasta oluşturmaktadır. Katılımcılar öncelikle bağımlılık profillerinin çıkarılması ve demografik bilgilerinin elde edilmesi için Bağımlılık Profil İndeksi (BAPİ), sonrasında dürtüsellik seviyelerinin ölçülmesi için UPPS Dürtüsel Davranış Ölçeği formlarını doldurmuştur; 3 ay sonrasında hastaların doktorlarına ulaşılarak ayıklığı korumaları hakkında bilgi edinilmiştir. Verilerin analizi yapılırken iki ölçek arasındaki ilişkiyi incelemek için Spearman korelasyon testi uygulanmış, grup içi ve gruplar arası varyasyonların karşılaştırılması için varyans analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between impulsivity levels, different impulsive dimensions and relapse in patients diagnosed with substance use disorder. The sample of the study consists of a total of 50 patients diagnosed with Substance Use Disorder, 45 males and 5 females, aged between 18-55, receiving inpatient treatment at NP Istanbul Brain Hospital AMATEM service. Participants first filled out the Addiction Profile Index (API) form to obtain their addiction profiles and demographic information, and then the UPPS Impulsive Behavior Scale form to measure their impulsivity levels; After 3 months, the patients' doctors were contacted to obtain information about maintaining sobriety.. While analyzing the data, Spearman correlation test was applied to examine the relationship between the two scales, and analysis of variance was used to compare intra- and inter-group variations.