Anne Bekçiliği Ölçeği'nin bebeklik dönemi (0-24 ay) için Türkçe'ye uyarlanması: Anne ve baba formu
Adaptation of the maternal gatekeeping scale into Turkish for infancy (0-24 months): Mother and father form
- Tez No: 876836
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ELİF ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma Anne Bekçiliği Ölçeğinin bebeklik dönemi için Türkçeye uyarlanması, ebeveynlerle geçerlik ve güvenirlik çalışmasının gerçekleştirilmesi amacıyla yapılmıştır. Yapılan araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden olan betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Katılımcılara amaçlı örnekleme yöntemlerinden biri olan ölçüt örnekleme yöntemi kullanılarak ulaşılmıştır. Araştırmanın örneklemini, çocuğu bebeklik döneminde olan (0-24 ay), evli, birlikte yaşayan ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan 305 anne ve 209 baba oluşturmaktadır. Araştırmada yer alan veriler araştırmacı tarafından oluşturulan“DemografLk Bilgi Formu”ve“Anne Bekçiliği Ölçeği”ile toplanmıştır. Araştırma kapsamında toplanan verileri analiz etmek için SPSS 27 (Statistical Package fort he Social Sciences) ve LISREL 8.80 programları kullanılmıştır. Anne Bekçiliği Ölçeği- Anne Formu ve Anne Bekçiliği Ölçeği- Baba formunun yapı geçerliği için doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Örneklemin dağılımını belirlemek için frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapmadan yararlanılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçeklerin güvenirliklerini belirlemek için iç tutarlık katsayısı olan Cronbach's Alpha hesaplanmıştır. Madde ayırt ediciliklerini hesaplamak için %27'lik alt-üst grup oluşturulmuş ve bu gruplara bağımsız örneklem t testi uygulanmıştır. Ölçekteki her bir maddenin diğer maddelerle olan ilişkisini belirlemek için madde toplam korelasyon değerleri hesaplanmıştır. Çalışmanın bulguları Anne Bekçiliği Ölçeği Anne ve Baba Formlarının Türkiye'de bebeği olan ebeveynlerde anne bekçiliğini ölçmek için geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğunu göstermektedir. Mevcut çalışmada uyarlaması yapılan ölçeğin yeni bir kavram olan anne bekçiliğinin ilerleyen çalışmalarda bebeklik döneminde çalışılabilmesi için çözüm adımı olacağı, anne bekçiliğinin belirleyicilerini ve sonuçlarını tespit etmeye yönelik gelecekte yapılacak olan çalışmalara temel oluşturacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to adapt the Maternal Gatekeeping Scale into Turkish for infancy and to conduct validity and reliability studies with parents. Descriptive survey model, which is one of the quantitative research methods, was used in the study. Participants were reached by using criterion sampling method, a purposeful sampling method. The sample of the study consisted of 305 mothers and 209 fathers who have child in infancy (0-24 months), are married, living together and volunteered to participate in the study. The data in the study were collected with the“Demographic Information Form”and“Maternal Gatekeeping Scale”created by the researcher. SPSS 27 (Statistical Package fort he Social Sciences) and LISREL 8.80 programs were used to analyze the data collected in the study. Confirmatory factor analysis was performed for the construct validity of the Maternal Gatekeeping Scale - Mother Form and Maternal Gatekeeping Scale - Father Form. Frequency, percentage, arithmetic mean and standard deviation were used to determine the distribution of the sample. Cronbach's Alpha, the internal consistency coefficient, was calculated to determine the reliability of the scales used in the study. In order to calculate item discriminations, 27% lower-upper groups were formed and independent sample t-test was applied to these groups. Item-total correlation values were calculated to determine the relationship between each item in the scale and other items. The findings of the study indicate that the Mother and Father Forms of the Maternal Gatekeeping Scale is a valid and reliable measurement tool for measuring maternal gatekeeping in parents with infants in Türkiye. It is thought that the scale adapted in the current study will be an important step for further studies on the rather new topic of maternal gatekeeping in infancy, and will form the basis for future studies to determine the determinants and consequences of maternal gatekeeping.