Performance improvements with predistortion on FMCW radars
FMCW radarlarında ön bozulma ile performans iyileştirmeleri
  1. Tez No: 876862
  2. Yazar: BAYRAM MERT ALTINDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİMŞEK DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez, Frekans Modüle Edilmiş Sürekli Dalga (FMCW) radar sistemlerindeki ön bozunum (predistortion) tekniklerinin uygulanmasını araştırmaktadır ve özellikle menzil ölçüm doğruluğunu ve genel sistem performansını artırmaya odaklanmaktadır. Tez, yüksek frekanslı radar tasarımlarında, genellikle bileşenlerin ideal olmayan davranışlarından kaynaklanan bozulmaların üstesinden gelme zorluğunu ele almakta ve bu eksiklikleri telafi etmede ön bozunum tekniklerinin etkinliğini incelemektedir. Başlangıçta, tez FMCW radar işlemlerinin, uygulama alanlarının ve bileşenlerinin karmaşıklıklarının temel bir anlayışını oluşturur. Daha sonra, simülasyonlar için kullanılan belirli sistem modeline ve seçilen parametrelere ve bunların sonuçlarına ilişkin ayrıntılara giriş yapar. Araştırmanın temelini, bozulmanın etkileri ve sistemin performansına ön bozunum uygulamanın faydaları üzerine yapılan simülasyon sonuçlarının analizi oluşturur. Araştırma, teorik modellerin ötesine geçerek, standart ve ön bozunumlu sinyaller kullanılarak radar sistemlerinin gerçek dünya deneyimlerini karşılaştırır. Araştırmanın amacı, radar sistemlerinde ideal model varsayımları ile bileşen davranışlarının gerçeklikleri arasındaki boşluğu ön bozunum teknikleri ile nasıl köprüleyebileceğini göstermektir. Teorik analiz, simülasyonlar ve deneysel verileri entegre ederek, tez FMCW radar sistemlerinin zayıf yönlerini ve ön bozunum aracılığıyla elde edilebilecek potansiyel iyileştirmeleri kapsamlı bir şekilde sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the application of predistortion techniques in Frequency-Modulated Continuous-Wave (FMCW) radar systems, with a primary focus on enhancing range measurement accuracy and overall system performance. The study addresses the challenge of distortions in high-frequency radar designs, often resulting from non-ideal behavior of components, and examines the efficacy of predistortion in compensating for these imperfections. Initially, the thesis establishes a foundational understanding of FMCW radar operations, their application areas, and the intricacies of their components. It then explores the specific system model utilized for simulations, addressing the selected parameters and their consequences. The core of the research is presented through an analysis of simulation results, where the impacts of distortion and the benefits of predistortion on system performance are thoroughly examined. The study extends beyond theoretical models, incorporating real-world experiments to compare the performance of radar systems using both standard and predistorted signals. The research is driven by the goal of demonstrating how predistortion can bridge the gap between ideal model assumptions and the realities of component behaviors in radar systems. By integrating theoretical analysis, simulations, and empirical data, the thesis aims to offer a comprehensive insight into the vulnerabilities of FMCW radar systems and the potential improvements achievable through predistortion.