Patates yetiştiriciliği ve bunun dünya tarımındaki yeri ve önemi
Potato cultivation and its place and importance in world agriculture
  1. Tez No: 876863
  2. Yazar: BAYRAM ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CUMHUR AYDINALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, patates yetiştiriciliği, ticareti ve dünya tarımındaki yeri üzerine bir akademik araştırmayı temsil etmektedir. Tez, patates üretimi, ticareti ve tarımsal politikaların incelenmesiyle, özellikle Türkiye'nin patates sektöründeki konumunu ele almaktadır. İlk bölümde patates yetiştiriciliği ve tarihçesi anlatılmakta, ardından dünya genelindeki patates üretimi ve tüketimi analiz edilmektedir. Tezin odak noktasını oluşturan Türkiye'nin patates üretimi, ticareti ve destekleme politikaları, ayrı bir bölümde detaylı bir şekilde ele alınmaktadır. Türkiye'nin önde gelen patates üretim bölgeleri, üretim miktarları ve ihracat rakamları incelenerek sektördeki mevcut durum analiz edilmektedir. Çalışma, Türkiye'nin patates üretimini etkileyen faktörleri belirleyerek bir model oluşturmakta ve çiftçilerin üretim kararlarını şekillendiren unsurları ortaya koymaktadır. Sonuç bölümünde ise Türkiye'nin patates üretimini artırma stratejileri ve önerileri üzerinde durulmaktadır. Bu tez, patates tarımının ekonomik ve tarımsal açıdan önemini vurgulayarak, sektördeki gelişmeleri anlamak ve gelecek perspektiflerini değerlendirmek amacıyla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study represents an academic research on potato cultivation, trade, anditsposition in global agriculture. The thesis examines potato production, trade, and agricultural policies, with a specific focus on Turkey's role in the potato sector. The first section covers the cultivation and history of potatoes, followed by an analysis of global potato production and consumption. Turkey's potato production, trade, and support policies, the central focus of the thesis, are detailed in a dedicated section. The leading potato production regions in Turkey, production quantities, and export figures are examined to analyze the current state of the sector. The study establishes a model by identifying factors influencing Turkey's potato production and reveals elements shaping farmers' production decisions. In the conclusion section, strategies and recommendations to increase Turkey's potato production are discussed. This thesis is prepared to emphasize the economic and agricultural significance of potato farming, aiming to understand sectoral developments and evaluate future perspectives.