Karahanlı ve Harezm Türkçesi eserlerinde ismin halleri
The noun cases in Karahanlı and Harezm Turkish works
- Tez No: 87688
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VAHİT TÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada Türk dilinin tarihi şivelerinden Karahanlı Türkçesi ile onun de vamı olan Harezm Türkçesinin temel eserlerinin dili hâl ekleri yönünden incelen miştir. Bu inceleme iki ana bölümden oluşmaktadır.“Karahanlı Türkçesi ve Eserleri”ve“Harezm Türkçesi ve Eserleri”ile“Türkçede ismin halleri”adlarını taşıyan bölümler, çalışmanın giriş bölümünü oluş turur. Çalışmanın esasını oluşturan bölümde ise Türkçenin hâl sistemi ve isim hâl ekleri;“kullanılışı”,“yapısı”ve“fonksiyonları”bakımından örneklerle incelenmiştir. Hâl eklerinin kullanılışlarından bahseden bölümlerde, ekin isimlerde ve zamirlerde kullanılışı, dönemin eserlerinden örneklerle gösterilmiştir. Fonksiyonları bölümünde ise ekin fonksiyonları yine örneklerle incelenmiştir. Çalışmanın sonunda ise yararlanılan kaynaklardan oluşan bir“kaynakça”yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the main works' language of Karahanh Turkish and its attandance Harezm Turkish wich is the historical dialects of Turkish was eximend with respect to case suffixes. This study is composed of two sections. The sections which are named as“Karahanh Turkish and its works”and“Harezm Turkish and its works”and“Noun cases in Turkish”form the study's introduction. In the main section, Turkish case system and the noun case suffixes were examined in point of“usage”,“structure”and“functions”with examples. In the section which mention case suffixes, the usage of sufix in nouns and pronouns, was explained with examles from the works of term. In the section of functions, the functions of suffix was eximend with examples also. In the end of the study is presented a“bibliography”which composed of the written source which was benefited from.