Prognosis prediction in oral squamous cell carcinoma using deep learning
Derin öğrenme kullanarak oral skuamöz hücreli karsinomda prognoz tahmini
  1. Tez No: 876903
  2. Yazar: IBRAHIM SALAMEH
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. MUSTAFA ÜMİT ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büyük Veri Analitiği ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapay Zeka Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Oral Skuamöz Hücreli Karsinomun (OSCC) prevalansı dünya çapında artmaktadır ve vakaların yarısında kötü prognoz vardır, yani beş yıl içinde nüksetme görülür. Ayrıca, hasta yönetimini iyileştirmek için önemli olan objektif ve kesin prognostik biyobelirteçlerin eksikliği vardır. Bu çalışma OSCC'de prognozu tahmin eden bir Derin Öğrenme (DL) sistemi geliştirmektedir. Derin öğrenme sistemi segmentasyon, teşhis ve prognoz modellerinden oluşur. Segmentasyon modeli, test setinde 0.991 doğruluk elde eder ve her OSCC slaydı için bir segmentasyon haritası üretir. Tanı modeli, segmentasyon verilerini girdi olarak alır ve slaytları tümör ve normal olarak sınıflandırır. Bu model 0.990 (%95 güven aralığı: 0.967 – 1.000) alıcı çalışma özellikleri eğrisinin altinda kalan alan (AUROC) değerine ulaşmaktadır. Prognoz modeli, kötü prognozu ve iyi prognozu tahmin etmektedir ve 0.973 (%95 güven aralığı: 0.923-1.000) AUROC değerine ulaşmaktadır. Ayrıca atıf haritası analizi yapılmaktadır. Analiz, prognoz modelinin stroma bölgelerindeki odağını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Prevalence of Oral Squamous Cell Carcinoma (OSCC) is increasing worldwide, and half of the cases have poor prognosis, i.e., having a recurrence in five years. Besides, there is a lack of objective and precise prognostic biomarkers, which is important for improving patient management. This study develops a Deep Learning (DL) system predicting prognosis in OSCC. The deep-learning system comprises segmentation, diagnosis, and prognosis models. The segmentation model achieves an accuracy of 0.991 on the test set, and it produces one segmentation map per OSCC slide. The diagnosis model accepts the segmentation data as an input and classifies the slides into tumor vs. normal. It achieves an area under the receiver operating characteristics curve value (AUROC) of 0.990 (95% confidence interval: 0.967 – 1.000). The prognosis model predicts poor prognosis vs. good prognosis, and it attained an AUROC value of 0.973 (95% confidence interval: 0.923-1.000). Moreover, an attribution map analysis is conducted. The analysis highlights the focus of the prognosis model in stroma regions.