Böbrek nakli hastalarında üriner sistem enfeksiyonu gelişimini etkileyen risk faktörleri
Risk factors affecting the development of urinary tract infection in renal transplant patients
- Tez No: 876906
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH DEDE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Son dönem böbrek yetmezliği prevalansı son yıllarda ciddi artış göstermiştir. Bu hastalarda uygulanacak seçkin tedavi biçimi böbrek naklidir. Böbrek nakli yapılan hastalarda üriner sistem enfeksiyonu, sık görülmesi ve mortalite ve morbiditeyi arttırması nedeniyle özel öneme sahiptir. Böbrek nakli hastalarında üriner sistem enfeksiyonu gelişimini etkileyen risk faktörleri ile ilgili yapılan ve farklı sonuçlar elde edilen pek çok araştırma vardır. Bu çalışmada kliniğimizde takip ettiğimiz hastalardaki risk faktörlerini inceleyerek durum tespiti yapmayı ve literatüre katkıda bulunmayı amaçladık. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde böbrek nakli yapılan ve Nefroloji kliniğinde takip edilen 50 hastanın dosyalarını tarayarak retrospektif tipte kesitsel bir çalışma yürüttük. Hasta dosyalarından hastaların üriner sistem enfeksiyonu geçirme durumlarıyla beraber literatürde araştırılmış risk faktörlerini taradık. Her bir risk faktörünün üriner sistem enfeksiyonu gelişimi ile ilişkisi analiz ettik. Sonuç olarak çalışmada 19'u kadın, 31'i erkek olan 50 hastanın 22'sinin en az bir kez ÜSE atağı geçirmiş olduğu görüldü. Nakil öncesi hastaların %58'ine hemodiyaliz, %16'sına periton diyalizi, %22'sine hemodiyaliz ve periton diyalizi uygulanmıştı. Ortanca diyaliz süresi 16,5 ay idi. Diyaliz türü ve süresi ile ÜSE arasında anlamlı ilişki tespit edilmedi. Nakillerin %52'si canlıdan, %48'i ise kadavradan yapılmıştı. Kadavra dönorden yapılan hastalarda ÜSE artmış bulundu (p=0.048). Hastaların tamamında ortanca 9 gün üretral kateter takılı idi. Üretral kateter takılı kaldığı süre uzunluğu ile ÜSE gelişiminin arttığı görüldü (p=0.002). Hastaların %32'sinde DGF gelişmişti ve bununla ÜSE gelişimi arasında anlamlı ilişki saptandı (p=0.031). Hastaların %10'nunda akut rejeksiyon atağı mevcuttu ve bu hastalarda ÜSE gelişimi artmış bulundu (p=0,032). Hastaların ortanca soğuk iskemi süresi 420 dakika (17,5 saat) idi ve bu hastalarda ÜSE gelişimi daha yüksekti (p=0.008). Hastalarda indüksiyon tedavisinde ATG kullanımı ÜSE geçiren hastalarda istatistiksel olarak anlamlı biçimde daha yüksekti (p=0.021).
Özet (Çeviri)
The prevalence of end-stage renal failure has increased significantly in recent years. Kidney transplantation is the treatment of choice in these patients. Urinary tract infection in renal transplant patients is of special importance due to its frequent occurrence and increased mortality and morbidity. There are many studies on the risk factors affecting the development of urinary tract infection in renal transplant patients with different results. In this study, we aimed to determine the situation and contribute to the literature by examining the risk factors in patients followed up in our clinic. We conducted a retrospective cross-sectional study by scanning the files of 50 patients who underwent kidney transplantation and were followed up in the Nephrology clinic of Ankara Numune Training and Research Hospital. We analysed the risk factors investigated in the literature and the relationship between each risk factor and the development of urinary tract infection. As a result, 22 of the 50 patients, 19 of whom were female and 31 of whom were male, had at least one episode of UTI. Before transplantation, 58% of the patients received haemodialysis, 16% received peritoneal dialysis, and 22% received haemodialysis and peritoneal dialysis. The median duration of dialysis was 16.5 months. No significant correlation was found between the type and duration of dialysis and UTI. Fifty-two per cent of the transplants were from living donors and 48% from cadaveric donors. UTI was found to be increased in cadaveric donor patients (p=0.048). All patients had urethral catheter insertion for a median of 9 days. The development of UTI increased with the length of urethral catheter insertion (p=0.002). DGF developed in 32% of the patients and there was a significant correlation between this and development of UTI (p=0.031). Acute rejection episode was present in 10% of the patients and development of UTI was found to be increased in these patients (p=0.032). The median duration of cold ischaemia was 420 minutes (17.5 hours) and the development of UTI was higher in these patients (p=0.008). The use of ATG in induction therapy was statistically significantly higher in patients with UTI (p=0.021).