Jandarmanın idari kolluk faaliyetleri
Administrative police acts of gendarmerie
  1. Tez No: 87691
  2. Yazar: ARİF FİKRET ÖZEV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REFİK KORKUSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Türkiye Cumhuriyeti idaresinin en temel görevlerinden biri, bireylerin günlük yaşamları itibariyle umumi ve umuma açık yerlerde güvenlik, dirlik ve esenlik içinde ve de sağlıklı olarak yaşamlarını sağlamaktan ibaret kamu düzenini korumaktır. Bu amacı sağlamaya yönelik idari faaliyetler, idari kolluk faaliyetleri olarak adlandırılmaktadır. İdari kolluk faaliyetleri, kamu düzenini korumak için bireylerin suç teşkil etmeyen davranışlarını kısıtlayan, idarenin tek taraflı ve kamu gücü ile yürütülen idari faaliyetlerinden oluşmaktadır, idari kolluk faaliyetlerinin bu niteliği, kolluk kuruluşu ve personeli ile vatandaşları karşı karşıya getirmektedir. Kamu düzeni ile hak ve özgürlükler arasındaki dengeyi sağlamak için idari kolluk faaliyetlerini ifa etmek için kolluk kuruluşlarına tanınan idari kolluk yetkilerine anayasal ve yasal sınırlar getirilmiştir. Ülke genelinde kamu düzenini korumak ve bozulan kamu düzenini sağlamak görevi İçişleri Bakanlığına verilmiştir. İçişleri Bakanı bu görevi bakanlığa bağlı genel kolluk kuruluşları olarak da adlandırılan Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü vasıtasıyla yerine getirmektedir. Ülke yüzölçümünün %92.7'sini oluşturan kırsal kesimde kamu düzenini korumak ve sağlamak yanında askeri, adli ve mülki görevleri yerine getiren jandarmanın askeri kimliği, idari kolluk faaliyetlerinin ifa edilmesinde çok önemli etkiye sahiptir. Jandarmanın kuruluşunu götürebileceğimiz 1826 yılından itibaren gerek ülke sınırları içerisinde kamu düzeninin sağlanmasında gerekse Çanakkale Savaşı ve Kurtuluş Savaşında gösterdiği başarılar jandarmayı vatandaşın nazarında yükseltmiş, saygın bir konuma getirmiştir. Jandarmanın bu saygın konumunun devamı için kamu düzeninin sağlanmasında çok önemli yere sahip devriye hizmetleri, önleme, müdahale, ve yardım planlarına gereken önemin verilmesine ve jandarma personelininkamu düzeni-hürriyet dengesini sağlamaya yönelik idari kolluk yetkilerinin amaç ve sınırları hakkında eğitilmesine bağlıdır. Bir kolluk kuruluşu olan jandarmanın kamu düzenini koruyup, sağlamaya yönelik idari kolluk faaliyetlerini ifa ederken sahip olduğu yetkiler Jandarma Teşkilat Görev ve Yetkileri Yönetmeliğinin 24-41. maddeleri arasında düzenlenmiştir. Yapılan düzenleme ile idari kolluk yetkilerinin kullanılma şekli, uygulama şartları ayrıntılı şekilde düzenlenerek kamu düzeni ile hak ve hürriyetler arasında denge sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the basic duties of the Turkish Republic's Administration is protecting public order which is consisting of supplying a life in peace, soundness, health and secure to the individuals in public places. This kind of administrative acts, which aim to supply these results, called Administrative Police Acts. Administrative police acts composed of Administrative acts of the Administration which are unilateral and depend on public power that limits individual's innocent attitudes. This characteristics of administrative police acts gets the police organization and it's public servants face to face with citizen. In order to supply a balance between public order and rights and freedom, constitutional and legal limitations are put in order about the power of Administrative police organizations, that they use to perform administrative police acts. Over all the country, duty of protecting and resupp lying the public order is given to the Minister of Interior Affairs. The Minister of Interior Affairs performs this duty by means of general police organizations which are bounded to Minister/, called Gendarmerie General Command and the Directory of General Security. Military identity of the Gendarmerie, who not only tasked with public order and security of Turkey over a responsibility village area covering % 92.7 of the country, but also tasked with military, judical, civilian duties, has great importance in it's performing of the administrative police acts. After the birthday of Gendarmerie, accepted as 1826, its success whether in protecting the public order in the country or in Çanakkale War and National Independence War, made it a respectful. Foundation in order keep its respectfulness, necessary importance must be given to patrol services, fallow after, interference and helping plans which have great importance in supplying public order; and Gendarmerie personnel must be educated aboutthe aim and limits of the Administrative police power that should supply a balance between public order and freedom. Gendarmerie, as police organization, gets its authority, that it has to perform its administrative police acts, from 24 - 41 st. articles of“By - law of Gendarmerie Organization, its Duties and Authorities”. By this regulation, using forms and application conditions of the Administrative police acts were ordered in detail aming to supply a balance between public order and rights and freedom.