0-12 aylık bebeği olan annelerde algılanan sosyal desteğin, postpartum depresyonun ve bebek beslenme tutumunun emzirme öz-yeterliliği üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of perceived social support, postpartum depression and infant feeding attitudes on breastfeeding self-efficacy in mothers with 0-12 month old babies
  1. Tez No: 876928
  2. Yazar: İLKNUR KIRDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL PEKSOY KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
0-12 Aylık Bebeği Olan Annelerde Algılanan Sosyal Desteğin, Postpartum Depresyonun ve Bebek Beslenme Tutumunun Emzirme Öz-Yeterliliği Üzerine Etkisinin Değerlendirilmesi Bu çalışma, 0-12 aylık bebeği olan annelerde algılanan sosyal desteğin, postpartum depresyonun ve bebek beslenme tutumunun emzirme öz-yeterliliği üzerine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte yapılmıştır. Çalışma, 15 Aralık 2023 – 15 Mart 2024 tarihleri arasında Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Toplum Sağlığı Birimine bağlı üç aile sağlığı merkezinde yürütülmüştür. Çalışmaya 200 anne dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında“Bireysel Bilgi Formu”,“Emzirme Öz-yeterliliği Ölçeği-Kısa Formu (EÖYÖ)”,“Bebek Beslenmesi Tutum Ölçeği (BBTÖ)”,“Edinburg Postpartum Depresyon Ölçeği (EPDÖ)”ve“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBSDÖ)”kullanılmıştır. Verilerin analizinde“Student t testi”,“Tek yönlü varyans analizi (One Way ANOVA)”ve“Welch ANOVA”testleri kullanılmıştır. EÖYÖ ile diğer ölçekler ve bazı değişkenler arasındaki ilişkinin ve etkinin incelenmesi amacıyla“Pearson korelasyon analizi”ve“Yapısal eşitlik modeli”nden yararlanılmıştır. Çalışmamızda annelerin EÖYÖ toplam puan ortalaması 60,93±6,78, BBTÖ toplam puan ortalaması 65,65±5,72, ÇBSDÖ toplam puan ortalaması 65,55±17,18, EPDÖ toplam puan ortalaması 8,28±5,02' dir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the Effect of Perceived Social Support, Postpartum Depression and Infant Feeding Attitudes on Breastfeeding Self-Efficacy in Mothers with 0-12 Month Old Babies This study was conducted in a descriptive and correlational design to evaluate the impact of perceived social support, postpartum depression, and infant feeding attitudes on breastfeeding self-efficacy among mothers with 0-12 month old babies. The study was conducted between 15 December 2023 and 15 March 2024 in three family health centers affiliated with the Ankara Provincial Health Directorate Community Health Unit. 200 mothers were included in the study.“Individual Information Form”,“Breastfeeding Self-Efficacy Scale-Short Form (BSES-SF)”,“Infant Nutrition Attitude Scale (IIFAS)”,“Edinburg Postpartum Depression Scale (EPDS)”and“Multidimensional Perceived Social Support Scale (MSPSS)”were used to collect the data.“Student t test”,“One Way ANOVA”and“Welch ANOVA”tests were used in the analysis of the data.“Pearson correlation analysis”and“Structural equation model”were used to examine the relationship and effect between BSES-SF and other scales and some variables. In our study, the mean total score of the mothers on the BSES-SF was 60.93±6.78, their IIFAS total mean score was 65.65±5.72, their MSPSS total mean score was 65.55±17.18, and their EPDS total mean score was 8.28±5.02.