Farklı oranlarda royal jelly (arı sütü) içeren sulandırıcılarla dondurulan köpek spermasının in vitro olarak değerlendirilmesi
In vitro evaluation of dog semen frozen with diluents containing different ratios of royal jelly (bee milk)
  1. Tez No: 876943
  2. Yazar: EMİNE BEKİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN SAĞIRKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı​
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Takdim edilen bu çalışmada, İngiliz Bulldog ırkı köpek spermasında kriyoprezarvasyon aşamasında gerçekleşen hücre hasarına karşı korumak ve oksidatif stresin önüne geçmek adına antimikrobiyal, antioksidan ve fertilite üzerine olumlu etkileri olan Royal Jelly (RJ)'nin tesirlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda spermatolojik değerlendirme ışığında 10 farklı İngiliz Bulldog ırkı köpekten değişen zamanlarda 5 sefer sperma alınmıştır. Alınan taze spermatozoitlere plazma membran bütünlük testi yapılmış ve motilite değerleri incelemeye alınmıştır. Sonrasında ise biri kontrol olan %1, %2, %4, %8 RJ içeren 5 grup tris bazlı yumurta sarılı sulandırıcı yardımıyla dondurulmuştur. Ardından en az 24 saat bekletildikten sonra çözdürülen spermatozoitlerin motilite, plazma membran bütünlüğü, DNA bütünlüğü ve akrozom bütünlüğü incelenmiştir. İngiliz Bulldog ırkı köpek spermatozoalarıyla dondurulduktan sonra ideal koşullarda yapılan çözdürme sonucunda RJ'nin %1, %2, %4 ve %8 oranlarında sulandırıcıya ilave edilmesi değerlendirildiğinde; spermanın uygun koşullarda çözdürülmesi sonucu motilite oranı %8 RJ ilave edilen grup hariç diğer gruplarda istatistiksel anlamda değerli neticeler tespit edilmiştir, plazma membran bütünlüğü incelendiğinde ise %1 ila %2 RJ ilave edilen sulandırıcılarda istatistiksel anlamda kıymetli bir fark gözlemlenmiştir ancak %4 ila %8 RJ eklenen gruplarda fark görülmemiştir, akrozom bütünlüğü değerlendirildiğinde ise %8 RJ ilave edilen grup dışındaki gruplarda istatistiksel farklılık belirgin şekilde tespit edilmiştir. Ayrıca DNA bütünlüğü araştırıldığında, gruplar arasında istatistiksel manada bir değişiklik gözlemlenmemiştir. Yapılan çalışmamızda da çözdürülen spermatozoitlerde, %1, %2, %4 konsantrasyonlarında eklenen RJ'nin %8'e göre spermatozoanın akrozom yapısını koruyarak motilitesini daha etkili şekilde iyileştirdiği ve %1 ila %2 RJ oranlarının %4 ila %8 RJ' e kıyasla spermatozoanın membran yapısını daha yüksek ölçüde koruduğu neticesine ulaşılabilir.
Özet (Çeviri)
In the presented study, the effects of royal jelly (RJ) with antimicrobial, antioxidant, and positive fertility effects were investigated to protect against cell damage during cryopreservation of English Bulldog breed dog sperm and to prevent oxidative stress. In our study, semen was collected five times at different intervals from 10 different English Bulldog breed dogs in the light of spermatological evaluation. Plasma membrane integrity tests were performed on the collected fresh spermatozoa, and motility values were examined. Subsequently, five groups, one of which was a control and the others contained 1 %, 2 %, 4 %, and 8 % RJ, were frozen using a tris-based egg yolk extender. After waiting for at least 24 hours, the motility, plasma membrane integrity, DNA integrity, and acrosomal damage of thawed spermatozoa were examined. Following the thawing of spermatozoa from English Bulldog breed dogs under ideal conditions, when the addition of RJ at concentrations of 1 %, 2 %, 4 %, and 8 % to the extender was evaluated; the motility rate after thawing sperm showed statistically significant results in all groups except for the group with 8 % RJ, and when examining plasma membrane integrity, a statistically significant difference was observed in diluents containing 1 % to 2 % RJ, but no difference was observed in groups with 4 % to 8 % RJ. When assessing acrosomal damage, a statistically significant difference was clearly detected in all groups except for the group with 8 % RJ. Additionally, when investigating DNA integrity, no statistically significant change was observed between the groups. In our study, it can be concluded that RJ added at concentrations of 1 %, 2 %, and 4 % more effectively improved sperm motility while preserving the acrosomal structure compared to 8 % RJ after thawing spermatozoa. Moreover, concentrations of 1 % to 2 % RJ preserved the membrane structure of spermatozoa to a higher extent compared to 4 % to 8 % RJ.