Farklı tip pilates aletleriyle yapılan egzersizlerin sedanter kadınlarda egzersiz sonrası toparlanma sırasında kalp atım hızı değişkenliğine akut etkisi
The acute effect of exercises performed with different types of pilates equipment on heart rate variability during recovery after exercise in sedentary women
- Tez No: 876946
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı tip pilates aletleriyle yapılan egzersizlerinin sedanter kadınlarda egzersiz sonrası toparlanma sırasında kalp atım hızı değişkenliğine akut etkisini incelemektir. Çalışmaya 40-45 yaş aralığında herhangi bir sağlık sorunu taşımadığını beyan eden gönüllü 15 sedanter kadın katılmıştır. Katılımcıların reformer ve barrel pilates aletleriyle yaptıkları egzersizin kalp atım hızı değişkenliğine ait parametreleri Polar H10 (Polar Electro Oy, Kempele, Finland) model göğüs bandı ile kayıt altına alınmıştır. Faktörler arası etkileşimin değişkenler üstündeki etkileri Tekrarlı Ölçümler için Çift Yönlü Varyans Analizi ile incelenmiştir, İlgili değişkenlere ait verilerin normal dağılıma uyup uymadığı Shapiro-Wilk testi ile ve Skewness (çarpıklık) ve Kurtosis (basıklık) değerleri ile de doğrulanmııştır. Çalışmada, barrel ve reformer aletleri arasında kalp atım hızı değişkenin akut etkisi bakımdan anlamlı bir farkı olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the acute effect of exercises performed with different types of pilates equipment on heart rate variability during post-exercise recovery in sedentary women. Fifteen sedentary volunteer women between the ages of 40-45, who declared that they did not have any health problems, participated in the study. The heart rate variability parameters of the exercise performed by the participants with reformer and barrel pilates equipment were recorded with a Polar H10 (Polar Electro Oy, Kempele, Finland) model chest strap. The effects of the interaction between factors on the variables were examined with Two-Way Analysis of Variance for Repeated Measurements. Whether the data of the relevant variables conformed to normal distribution was confirmed with the Shapiro-Wilk test and Skewness (skewness) and Kurtosis (kurtosis) values. In the study, it was observed that there was no significant difference in terms of the acute effect of the heart rate variable between barrel and reformer devices.