8 haftalık psikolojik beceri (mental) antrenmanınınadölesan tenisçilerde motivasyon, özgüven ve kaygı düzeylerine ve servis performansına etkisi
8 weeks psychological skills (mental) trainingeffect on motivation, self-confidence and anxiety levels and service performance in adolescent tennis players
- Tez No: 876947
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
8 haftalık psikolojik beceri antrenmanının adölesan tenisçilerde; sporcularda öz güven düzeyi, sporda kaygı ölçeği alt boyutlarından somatik kaygı düzeyi, endişe düzeyi ve konsantrasyon dağınıklığı düzeyi, sporda motivasyon ölçeği alt boyutlarından özdeşleşmiş düzenleme düzeyi, bütünleşmiş düzenleme düzeyi, motivasyonsuzluk düzeyi, dışsal düzenleme düzeyi, içe yansıtılmış düzenleme düzeyi, içsel motivasyon düzeyleri üzerine etkisini ve servis performansı üzerine etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Araştırmada deneysel desenlerden“ön test – son test kontrol gruplu desen”kullanılmıştır. Araştırmaya katılan sporcular olasılıksız örneklem yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Araştırmaya katılan sporcuların gönüllü olmaları temel ölçüt olarak alınmıştır. Bu bağlamda araştırmanın örneklemini 2023-2024 yılında Bursa ilinde tenis müsabakalarına katılan oyuncular oluşturulmuştur. Araştırmaya uygun örnekleme yöntemi ile seçilen 30 tenisçi katılmıştır (16 kız,14 erkek). Araştırmaya katılan sporcuların sosyo-demografik bilgileri öğrenmek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu; sporcuların özgüvenlerini ölçmek amacıyla Sporcularda Sürekli Kendine Güven Envanteri, sporcuların kaygı düzeylerini ölçmek amacıyla Sporda Kaygı Ölçeği, sporcuların motivasyon düzeylerini ölçmek amacıyla“Sporda Motivasyon Ölçeği”kullanılmıştır. Tenisçilerin servis yön, tutarlılık ve güç puanını ölçmek için AOS testi uygulanmıştır. Araştırmaya katılan deney grubundaki adölesan tenisçilerinin Sporcularda Sürekli Kendine Güven Envanteri öntest ve sontest puanları arasında anlamlı bir farklılaşma olduğu görülmektedir (z=-3,071, p.05).
Özet (Çeviri)
8-week psychological skills training in adolescent tennis players; self-confidence level in athletes, somatic anxiety level, anxiety level and dispersion level, which are the sub-dimensions of anxiety in sports, regulation level related to the sub-dimensions of motivation in sports, integrated regulation level, amotivation level, external regulation level, introjected regulation level, change of internal price and service performance. to research.“Pretest - posttest control group design”, one of the individual designs, was used in the research. The athletes participating in the research were determined using the appropriate application method from the non-probability methods. These were taken as the basic measurements of the athletes participating in the research. This flexibility students were joined by players participating in tennis competitions in Bursa in 2023-2024. 30 tennis players (16 girls, 14 boys) selected with an appropriate control method participated in the research. In order to learn the socio-demographic information of the athletes participating in the research, the personal information formula was prepared by the researcher; Continuous Self-Confidence Inventory was used for athletes, Sports Anxiety Scale was used to measure athletes' anxiety levels, and“Sports Motivation Scale”was used to relieve athletes' motivation levels. AOS test was conducted to use tennis players' service direction, performance and power scores. It is seen that there is a significant difference between the Athlete Self-Confidence Inventory pretest and posttest scores of the adolescent tennis players in the experimental group participating in the research (z=-3.071, p.05, respectively).