Farklı egzersiz yapılandırmalarına bağlı kas hasarında potansiyel bir biyobelirteç olan üriner titin fragmanının kullanımı: Sistematik derleme
Use of urinary titin fragment as a potential biomarker for muscle damage due to different exercise configurations: A systematic review
- Tez No: 876949
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE VATANSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı egzersize bağlı kas hasarının değerlendirilmesinde, Üriner titin fragmanı konsantrasyonun kinematiğinin diğer kas hasarı belirteçleri ile olan ilişkisini ortaya koyarak, bu potansiyel biyobelirteçin gelecekte kullanımı için bir perspektif oluşturmaktır. Bu kapsamda konu üzerine yayınlanmış makaleler incelenmiş ve sonuçları değerlendirmeye alınmıştır. Bu sistematik derlemede, PRISMA (Preferred Reporting Items for Systematic review and Meta-Analysis) bildirgesi rehber alınmıştır. Literatür taraması 5 ayrı veri tabanı (Pubmed, Web of Science, Medline, Scopus, Science Direct) üzerinden yapılmıştır. İncelenen çalışmaları derlemeye katma ölçütleri; (1) sağlıklı Bireyler; (2) egzersiz müdahalesi sonucunda meydana gelen kas hasarını içeren çalışmalar; (3) en az bir serum kas hasarı biyobelirtecinin veya görüntüleme tekniğinin kullanılması; (4) kas ağrısı, maksimum istemli kasılma, kas gücü, eklem hareket açıklığı değerlendirmelerinden en az bir tanesinin yer alması; (5) kas hasarı belirteçlerinin tekrarlı ölçüm sonuçları ile rapor edilmesi şeklindeydi. Toplamda 9 çalışma belirlenmiş olan kriterlere uyum göstererek mevcut sistematik derlemeye dahil edilmiştir. Sistematik derlemeye dahil edilen çalışmalar incelendiğinde üriner titin fragmanları, diğer belirteçler ile önemli korelasyonlar gösterdiği bulundu. Sonuç olarak üriner titin fragmanın egzersiz bağlı kas hasarının önemli bir biyobelirteci olabileceğini ve kas hasarını hassas bir şekilde tespit etmek için yeni ve potansiyel bir biyobelirteç olarak kullanılabileceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the relationship between the kinematics of urinary titin fragment concentration and other muscle damage markers in the evaluation of exercise-induced muscle damage, and to create a perspective for the future use of this potential biomarker. In this context, published articles on the subject were examined and their results were evaluated. In this systematic review, the PRISMA (Preferred Reporting Items for Systematic review and Meta-Analysis) declaration was taken as a guide. The literature search was conducted through 5 different databases (Pubmed, Web of Science, Medline, Scopus, Science Direct). Criteria for including the reviewed studies in the compilation; (1) healthy individuals; (2) studies involving muscle damage resulting from exercise intervention; (3) Use of at least one serum muscle damage biomarker or imaging technique; (4) at least one of the following evaluations: muscle pain, maximum voluntary contraction, muscle strength, and joint range of motion; (5) muscle damage markers were reported with repeated measurement results. A total of 9 studies were included in the current systematic review by complying with the established criteria. When the studies are examined; urinary titin fragments showed significant correlations with other markers. As a result, it appears that UTF may be an important biomarker of exercise-induced muscle damage and can be used as a new and potential biomarker to detect muscle damage sensitively.