Türkiye'de sanat siyaset ilişkisi bağlamında Devekuşu Kabare Tiyatrosu
Devekuşu Cabaret Theater in the context of art and politics in Turkey
- Tez No: 876950
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE SAVUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Sanat ve siyasetin aralarındaki ilişki tarihin birçok noktasında birbirini etkileyen bir yapıda bulunmaktadır. Bu ilişkinin gösterilebildiği alanlardan biri olarak tiyatro öne çıkmaktadır. Türk tiyatrosunun neredeyse tüm dönemlerinde görülebilecek sanat ve siyaset arasındaki ilişki, 1980'li yılların tiyatro oyunlarında da görülmektedir. Kuruluşu 1960'lı yılların sonunda gerçekleşen ve 1990'lı yılların ilk yarısına kadar faaliyetlerine devam eden Devekuşu Kabare Tiyatrosu, 1980'li yıllarda Türkiye'nin yaşadığı siyasi, ekonomik, toplumsal dönüşümleri sahneden yorumlamıştır. Devekuşu Kabare bu yıllarda sahnelediği eserlerle bu dönemin siyasi ve toplumsal yapısının adeta bir fotoğrafını çekmiştir. Çalışmanın amacı, Devekuşu Kabare'nin görüntü veya ses kaydı bulunan“Yasaklar”,“Beyoğlu Beyoğlu”,“Aşk Olsun”,“Geceler”,“Reklamlar”,“Deliler”ve“Dün-Bugün”oyunlarının içerik analizinin örtük kodlama yöntemiyle incelenmesi aracılığıyla oyunların sahnelendiği dönemlerin siyasi gelişmelerine dair Devekuşu Kabare'nin bakış açısını, siyasete dair düşüncelerini ve bu düşünceleri paylaşabilmek için tiyatro metinlerinde yapılan değişiklikleri ortaya koymaktır. Devekuşu Kabare tiyatrosu, yalın konu seçimi, güncel siyasi gelişmelere göre kendisini güncelleştirmesi, siyasi eleştirileri kendi üslup ve tarzlarıyla komik bir unsur halinde, içinden çıktığı toplumun yapısını toplumun kendisine anlatmasıyla sanat-siyaset ilişkisinin önemli örneklerini vermektedir.
Özet (Çeviri)
The relationship between art and politics has been mutually influential at many points in history. One of the fields where this relationship can be demonstrated is theater. The connection between art and politics, observable in almost all periods of Turkish theater, is also evident in the plays of the 1980s. Established in the late 1960s and continuing its activities until the first half of the 1990s, Devekuşu Kabare Theater interpreted the political, economic, and social transformations that Turkey experienced during the 1980s from the stage, and through the plays it staged during these years, it captured a snapshot of the political and social structure of that period. The aim of this study is to reveal Devekuşu Cabaret's perspective on political developments, its thoughts on politics, and the changes made in the theater texts to share these thoughts through the content analysis of its plays with available visual or audio recordings, such as“Yasaklar,”“Beyoğlu Beyoğlu,”“Aşk Olsun,”“Geceler,”“Reklamlar,”“Deliler,”and“Dün-Bugün,”using the latent coding method. Devekuşu Cabaret Theater, with its straightforward subject selection, its updating in accordance with current political developments, its political critiques presented in a humorous manner through its unique style and approach, and its portrayal of the society from which it emerged to the society itself, provides significant examples of the art-politics relationship.