Erkek voleybolcularda cluster set (kümeleme) yöntemi uygulanan kuvvet antrenmanlarının çeviklik ve dikey sıçrama performansına etkilerinin incelenmesi
Researching the effects of strength trainings with cluster set method applied in male voleyball players on performance of agility and vertical jumping
- Tez No: 531854
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR ÖZÇALDIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmanın amacı, erkek voleybolcuların kuvvet antrenmanlarında uygulanan (haftada 3 gün – 6 hafta) geleneksel yöntem ile cluster set (kümeleme) yönteminin çeviklik ve dikey sıçrama performansına olan etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Araştırmanın evrenini 2018-2019 Türkiye Erkekler Voleybol Liginde yer alan sporcular oluştururken, örneklemini ise, araştırmaya gönüllü olarak katılan 28 erkek voleybolcu oluşturmaktadır. Araştırmamıza katılan sporcular, kontrol (n=14) ve deney grubu (n=14) olarak kontrollü randomize bir şekilde iki gruba ayrıldı. Deney grubundaki sporculara haftalık olağan voleybol teknik antrenmanlarına ek, 6 hafta boyunca haftada 3 gün cluster set yöntemiyle kuvvet antrenmanları uygulandı. Kontrol grubundaki sporculara ise haftalık olağan voleybol teknik antrenmanlarına ek ve 6 hafta boyunca haftada 3 gün kuvvet antrenmanlarında geleneksel antrenman yöntemi uygulandı. Sporcuların antropometrik ve biyomotor yetilerinin ölçümleri olan dikey sıçrama ve çeviklik performansları, ön test ve son test olarak ölçüldü. Verilerin istatistiksel analizi ve değerlendirilmesinde SPSS 18.0 paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to compare the traditional method applied in strength trainings (3days in a week- 6 weeks) of male volleyball players with the effects of cluster set method on performance of agility and vertical jumping. The population of the research is composed of the athlete in Turkey Men's Volleyball League of 2018-2019, whereas the sampling of it is composed of 28 male volleyball players who voluntarily participated in the research. The athlete who participated in our research were divided into two groups in a controlledly randomized manner as the control group (n=14) and experiment group (n=14). The sportsmen in the experimental group were applied strength trainings with cluster set method 3 days a week for 6 weeks in addition to their weekly ordinary volleyball technical trainings. The athlete in the control group were applied traditional trainings method in strength exercises 3 days a week for 6 weeks in addition to their weekly ordinary volleyball technical trainings. The athlete's performances of vertical jumping and agility, measurements of their anthropometric and bio motor abilities, were measured as pretest and posttest. In the statistical assessment of the data 18.0 SPSS package program was used.