Yürüyüş egzersizinin süresi ve sıklığının bilişsel fonksiyon,vital bulgular ve egzersiz kapasitesi üzerindeki etkilerinin araştırılması: Karşılaştırmalı bir çalışma
Investigating the impact of duration and frequency of walking exercise oncognitive function, vital signs and exercise capacity: A comparative study
  1. Tez No: 876959
  2. Yazar: FAEZEH SHAMEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. ZEYNEP EMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Egzersizin fiziksel sağlık üzerindeki bilinen faydalarının yanı sıra bilişsel fonksiyonlar üzerinde de olumlu etkileri bulunmaktadır. Bu etkilerin ortaya çıkması için günde 30 dakika egzersiz yapmanın gerekli olduğu rehberlerde belirtilmiştir. Ancak, egzersizi 30 dakika sürdüremeyen bireylerin daha kısa süreli ancak daha sık egzersiz yapmasının bilişsel fonksiyonlar üzerindeki etkisi bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı, gün içinde kısa süreli fakat sık yapılan yürüyüş egzersizinin bilişsel fonksiyonlar, vital bulgular ve egzersiz kapasitesi üzerindeki etkilerini araştırmaktı. Çalışmaya katılan 35 sağlıklı kadın (20-24 yaş) iki gruba rastgele olarak ayrıldı: 17 katılımcı 30 dakika sürekli (30 dakika grubu) ve 18 katılımcı ise günde 3 kez 10'ar dakikalık egzersiz (10 dakika grubu) yaptılar. Her iki grup da haftada 5 gün 6 hafta boyunca maksimum kalp atım hızlarının %60'ında bir koşu bandında yürüdü. Bilişsel fonksiyonların değerlendirilmesi için Stroop Test Color (STC), Stroop Test Word (STW), Stroop Test Word-Color (STWC), Digit Symbol Substitution Test (DSST); kardiyorespiratuar fonksiyonlar için Solunum Frekansı (SF), Kan Basıncı Diyastolik-Sistolik (KBD-KBS), Dinlenme Kalp Atım Hızı (DKAH), Bel Kalça Oranı (BKO), Oksijen Satürasyonu (SaO2) ve 6 Dakika Yürüme Testi (6DYT) uygulandı. Egzersiz öncesi ve sonrası sonuçlar hem gruplar içinde hem de gruplar arasında karşılaştırıldı. Her iki grup da başlangıç özellikleri açısından benzerdi (p>0,05). Grup içi analizler, her iki grupta da STW, STC, DSST, STWC, 6DYT, KBD ve KBS sonuçlarında anlamlı farklılıklar olduğunu ortaya koydu (p0,05). Gruplar arasındaki karşılaştırma sonuçları, BKO hariç tüm parametrelerde egzersiz öncesi ve sonrası arasındaki farkların (delta) benzer olduğunu gösterdi (p>0,05) Bu çalışmanın sonuçları, egzersiz eğitiminin 30 dakika sürekli yapılması ile günde 10'ar dakikalık 3 set halinde yapılmasının, bilişsel fonksiyonları, vital bulguları ve egzersiz kapasitesini benzer şekilde etkilediğini gösterdi. Sadece BKO'daki azalmanın, 30 dakika sürekli egzersiz grubunda daha fazla olması, bu grupta fiziksel performansın daha uzun süreli olmasının daha fazla lipid mobilizasyonu sağlamasından kaynaklanmış olabilir. Sonuç olarak, çeşitli nedenlerle 30 dakikalık sürekli egzersiz seansını tamamlayamayan bireylerin, daha kısa süreli ancak sık yapılan seanslarla benzer bilişsel ve kardiyorespiratuar faydalar elde edebilecekleri önerilir.
Özet (Çeviri)
Exercise has beneficial effects on cognitive function besides its well-known benefits on physical health. It is recommended to perform a 30-minute exercise session daily to provide these effects. However, the effects of shorter but frequent exercise sessions on cognitive function in those who are unable to sustain a continous 30-minute exercise are still unclear. Therefore, the aim of this study was to analyze the effects of shorter but frequent bouts of walking exercise during the day on cognitive function, vital signs and exercise capacity. In this study, 35 healthy females (20-24 years) were randomized into two groups: 17 participants into 30-minute continuous exercise group (30min), and 18 participants into 3 repeats of 10-minute exercise bouts group (10min). Both groups walked 5 days a week for 6 weeks on a treadmill at 60% of their maximum heart rate. Stroop Test color (STC), Stroop Test Word (STW), Stroop Test Word-Color (STWC), Digit Symbol Substitution Test (DSST) were assessed for cognitive function, Respiratory Frequency (RF), Blood Pressure Diastolic-Systolic (BPD-BPS), Resting Heart Rate (HR-Rest), Waist-to-Hip Ratio (WHR), Oxygen Saturation (SaO2) and 6-Minute Walk Test (6MWT) for cardiorespiratory function before and after the exercise training. Results were compared both within and between groups. Both groups were similar regarding the baseline characteristics (p>0.05). Within-group analyses revealed significant differences in STW, STC, DSST, STWC, 6MWT, BPS, and BPD results in both groups, while the WHR also significantly improved in the 30min group (p0.05).