Erken postpartum dönemde kadınların genital benlik imajları ile genital estetik konusundaki görüşlerinin ilişkisi
The relationship between genital self-image of women in the early postpartum period and their views on genital aesthetics
  1. Tez No: 877066
  2. Yazar: ÖZLEM ÖNER ALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu araştırma, İstanbul'da bir eğitim ve araştırma hastanesinde doğum yapan erken postpartum dönemde bulunan kadınların genital benlik imajları ile etkileyen faktörleri ve genital estetik konusundaki görüşlerinin belirlenmesi ile aralarındaki ilişkisinin incelenmesi amacı ile tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte bir çalışmadır. Yöntem: 14.04.2023-01.10.2023 tarihleri arasında yürütülen bu çalışmada evreni bilinen 201 kadın araştırma kapsamına dahil edilmiştir. Araştırmada nicel yolla elde edilen veriler SPSS 26.0 programı ile analiz edilmiştir. Verileri değerlendirilirken Mann Whitney U, Kruskal Wallis H ve Ki-Kare testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study is a descriptive and correlational study with the aim of examining the relationship between the genital self-image of women in the early postpartum period who gave birth in a training and research hospital in Istanbul and determining the factors affecting them and their views on genital aesthetics. Method: In this study conducted between 14.04.2023-01.10.2023, 201 women with known population were included in the scope of the research. The data obtained quantitatively in the study were analysed with SPSS 26.0 software. Mann Whitney U, Kruskal Wallis H and Chi-Square tests were used to evaluate the data.