Akut alevlenme dönemindeki kronik obstrüktif akciğer hastalarında sandalye temelli egzersiz eğitiminin solunum fonksiyonları, egzersiz kapasitesi ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of chair-based exercise training on respiratory functions, exercise capacity and quality of life in patients with acute exacerbation of chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 877075
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAN KAFA, DOÇ. DR. HÜLYA VATANSEV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kronik obstrüktif akciğer hastalığının (KOAH) akut alevlenme dönemleri, hastalığın kötüleşmesini hızlandırır ve hastaneye yatışa sebep olabilmektedir. Akut alevlenme dönemi, KOAH hastalarında solunum fonksiyonları, fonksiyonel egzersiz kapasitesi, dispne, denge, depresyon, anksiyete ve yaşam kalitesi üzerine olumsuz etkiye sahip olabilmektedir. Bu çalışma hastanede akut alevlenme sebebi ile yatış yapan KOAH hastalarında sandalye temelli egzersiz eğitiminin etkilerini araştırmaktadır. Akut alevlenme dönemindeki 30 KOAH hastası, eğitim grubu ve kontrol grubu olarak rastgele ayrıldı. Egzersiz eğitimi grubunda 15 hasta (yaş:66.38.1 yıl) ve kontrol grubunda 15 hasta (yaş:68.25.7 yıl) çalışmaya dahil edildi. Fonksiyonel egzersiz kapasitesi altı dakika yürüme testi (6DYT) ve (1 dakika otur kalk testi), solunum fonksiyon testi (spirometre), dispne (Modifiye Medical Research Council), dinamik denge (süreli kalk yürü testi), depresyon ve anksiyete (Hastane Anksiyete ve depresyon ölçeği) ve yaşam kalitesi (Saint George's Solunum Ölçeği) kullanılarak değerlendirildi. Dispne, yorgunluk ve kuadriseps yorgunluk algısı modifiye Borg skalası ile değerlendirildi. Kontrol grubuna solunum egzersizleri eğitimi, eğitim grubuna ise solunum egzersizleri ve sandalye temelli egzersiz eğitimi uygulandı. Eğitim sonrası grupların solunum fonksiyonları, fonksiyonel egzersiz kapasitesi, denge, depresyon ve anksiyete sonuçları benzerdi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Acute exacerbations of chronic obstructive pulmonary disease (COPD) accelerate disease progression and may lead to hospitalisation. Acute exacerbations can have negative effects on lung function, functional exercise capacity, dyspnoea, balance, depression, anxiety and quality of life in COPD patients. This study investigates the effects of chair-based exercise training in COPD patients hospitalised for an acute exacerbation. Thirty COPD patients with acute exacerbations were randomly assigned to a training group and a control group. Fifteen patients in the exercise training group (age:66.38.1 year) and 15 patients in the control group (age:68.25.7 year) were included in the study. Functional capacity was assessed using the 6-minute walk test (6MWT) and the 1-minute sit and stand test, lung function (spirometer), dyspnoea (Modified Medical Research Council), dynamic balance (timed stand and walk test), depression and anxiety (Hospital Anxiety and Depression Scale) and quality of life (Saint George's Respiratory Scale). Dyspnoea, fatigue and quadriceps fatigue perception were assessed using the modified Borg scale. The control group received respiratory exercise training, and the training group received respiratory exercise and chair-based exercise training. After training, respiratory function, functional exercise capacity, balance, depression and anxiety scores were similar between groups (p>0.05).