Türkiye'de Cumhuriyet döneminde yetişen piyanistlerin Türk müzik kültürü içindeki yeri
The Place of the pianists in Turkish music culture who trained in Turkey during the Republic period
  1. Tez No: 188692
  2. Yazar: ELİF KODAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EROL DEMİRBATIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
U.Ü. SOSYAL B L MLER ENST TÜSÜGÜZEL SANATLAR EĞ T M ANAB L M DALIMÜZ K EĞ T M B L M DALITÜRK YE'DE CUMHUR YET DÖNEM NDE YET ŞEN P YAN STLER NTÜRK MÜZ K KÜLTÜRÜ Ç NDEK YERElif KODAK(Yüksek Lisans Tezi)ÖZETKaynağını doğadan alan kültürün en kapsamlı tanımı ?insanoğlunun yarattığıher şey? biçiminde ifade edilebilmektedir. Malzemesini, doğada bulunan seslerdenalan müzik sanatı da kültürün en temel öğelerinden biridir. Her toplumda müzik,diğer sanat dallarından ve başka toplumların kültürlerinden etkilenerek gelişir. Türktoplumunda da müzik, kurulan birçok devletin katkısı ile belli bir kültürel süzgeçtengeçmiş, kendine özgü bir yapı oluşturmuştur. Türklerde müzik, geçmişten günümüzegerek gündelik hayatta, gerekse dinsel törenlerde her zaman yer almıştır. Cumhuriyetdöneminde ise Türk müziğinin çağdaş seviyeye yükseltilmesi ve toplum hayatındadaha geniş yer bulması amacıyla çalışmalara ilk yıllardan itibaren başlanmıştır. Buamaçla öğrenim görmek için yurt dışına gönderilen yetenekli gençler eğitimlerinitamamlayıp döndüklerinde besteci, solist, müzik öğretmeni veya sanatçı yetiştirenkurumlarda eğitimci olarak, ya da senfoni orkestralarında sanatçı olarak görevalmışlardır. Günümüzde sanat yaşamını ülkemizde ya da yurt dışında sürdürensanatçılarımızın büyük çoğunluğu bu kurumlarda eğitim almışlardır. GerekTürkiye'de, gerekse yurt dışında kariyer yapmış sanatçılarımız arasındapiyanistlerimizin sayısının oldukça fazla olduğu bilinmektedir. Piyano eğitimindeAnkara Devlet Konservatuarı ve stanbul Belediye Konservatuarı Cumhuriyetdöneminde öne çıkan başlıca iki merkez durumundadır. Piyanistlerimizin bir kısmıkonser kariyerlerinin yanı sıra piyano eğitimcisi olarak görev yapmakta veyabestecilik çalışmalarını sürdürmektedir. Bu araştırmada piyanistlerimiz arasındanbaşlıca özellikleri bakımından öne çıkan 10 sanatçımız örneklem grubunda yeralmıştır. Örneklem grubunu oluşturan piyanistlerimizin Türkiye'de piyano eğitimi veklasik müzik etkinliklerinin durumu hakkında görüşleri ile piyano eğitimcilerine veöğrencilerine önerileri görüşme ve anket yolu ile elde edilmiştir. Bu görüş veönerilerin piyano eğitimcilerinin ve öğrencilerinin çalışmalarına ışık tutacak,ülkemizde klasik müziğin gelişip yaygınlaşması için yapılacak çalışmalara katkısağlayacak nitelikte olduğu düşünülmektedir.Danışman: Yard.Doç.Dr. R. Erol Demirbatır Sayfa Sayısı: 165iii
Özet (Çeviri)
THE PLACE OF THE PIANISTS IN TURKISH MUSIC CULTURE WHOTRAINED IN TURKEY DURING THE REPUBLIC PERIODElif KODAK(Masters Thesis)ABSTRACTThe most comprehensive definition of the culture can be expressed as?Everything the mankind has created?. The art of music, that takes its material fromthe sounds in the nature, is also one of the most fundemental elements of the culture.In every community, the music develops by the effect of the other branches of the artand the cultures of other communities. In Turk society, music has passed through adefinite cultural stage and built a specific structure by the contribution of thecivilizations that have builted instead of each other. From past to the present, in Turksociety, music has always taken a place in daily life and also in the religiousceremonies. In the early years of the Republic, studies has been started to rise theTurkish music to a modern level and to take a wider place in the society. For thisreason, after the competent youngs who has gone to foreign countries to take aneducation have returned, they have taken place as an educationist in the institutionsthat grows composer, soloist, music teacher and artist or they have taken tasks in thesymphony orchestras. Today, the most of our artists who continue their art life inTurkey or other foreign countries, have educated in these institutes. It is known that,the number of pianists in our artists who made a carrieer in Turkey and also abroadis wide a lot. In piano education, Ankara State Conservatoire and stanbulMunicipality Conservatoire are the two important centers in Republic period. Someof our pianists, besides their concert carriers, have duties as educationist of piano orthey continue their studies as composers. In this research, 10 pianists who are morestrong in their fundemental attributes took place in the sample group. The opinions ofour pianists who create the sample group, about the piano education in Turkey, theactivities of classical music and their suggestions to the piano educationists andstudents are obtained by interviews and inquiry. It is thought that these opinions andsuggestions will be a light to the studies of piano educationists and students and willcontributa to the studies that will be done for the development and spread of theclassical music in our country.Advisor: Yard. Doç. Dr. R. Erol Demirbatır Number of Pages: 165iii