Farklı spor branşlarındaki sporcuların bilişsel performanslarının karşılaştırılması
Comparison of the cognitive performances of athletes in different sports branches
  1. Tez No: 877175
  2. Yazar: BİLAL BAYKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN PANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırmanın amacı, açık beceri ve kapalı beceri gerektiren spor branşlarında sporcuların bilişsel performanslarının karşılaştırılmasıdır. Buna ek olarak, kafa darbesi alınan sporcular ile almayan sporcuların bilişsel performanslarının karşılaştırılmasıdır. Bu çalışma, ortalama yaş 20,3±2,8 yıl, vücut ağırlığı 69,5±4,5 kg, boy 174,4±10,4 cm, spor yaşı 7,6±3,4 yıl olan 14 (%10,3)'ü kadın, 122 (%89,7)'si erkek aktif genç katılımcılarla gerçekleştirilmiştir. Bu sporculara öncelikle kısa form Fiziksel Aktivite Anketi(IPAQ) yapılarak 7 günlük Toplam Fiziksel Aktivite puanı (MET-dk/hf) belirlendi. Daha sonra sporcuların ve kontrol grubunun bilişsel performanslarının belirlenmesi amacıyla 5 uygulama ve bir değerlendirme kartından oluşan Stroop Testi ölçümleri yapıldı. Yapılan ölçümler sonrasında sporculardan elde edilen verilerin istatistiksel analizi için SPSS 21.0 bilgisayar programı kullanılmıştır. Normal dağılım gösteren verilerde Anova testinden normal dağılım göstermeyen verilerde Kruskal Wallis-H testinden yararlanıldı. Çalışmadan elde edilen Stroop Dikkat Testi Toplam Hata Sayısı Analizi sonuçlara göre; Boks ve okçuluk branşlarında anlamlı farklılık olmadığı (p>0.05), boks ve futbol branşlarında anlamlı fark olduğu (p0.05) belirlenmiştir. Sonuç olarak açık beceri ve kapalı beceri sporcularının bilişsel performansları arasında anlamlı bir fark olmadığı, ancak literatür taramasında konu hakkında çelişkili analiz sonuçları olduğundan bu alanda araştırmalar yapılması gerektiğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to compare the cognitive performances of athletes in sports branches that require open skills and closed skills. In addition, it is a comparison of the cognitive performances of athletes who received head impacts and those who did not. This study included 14 (10%) participants with a mean age of 20.3±2.8 years, body weight of 69.5±4.5 kg, height of 174.4±10.4 cm, and sports age of 7.6±3.4 years. It was carried out with active young participants, 3) of whom were women and 122 (89.7%) of whom were men. First of all, a short form Physical Activity Questionnaire (IPAQ) was administered to these athletes and their 7 day Total Physical Activity score (MET-min/week) was determined. Then, Stroop Test measurements, consisting of 5 applications and an evaluation card, were performed to determine the cognitive performances of the athletes and the control group. After the measurements, SPSS 21.0 computer program was used for statistical analysis of the data obtained from the athletes. Anova test was used for normally distributed data, and Kruskal Wallis-H test was used for non-normally distributed data. According to the results of the Stroop Attention Test Total Error Number Analysis obtained from the study; There was no significant difference in boxing and archery branches (p>0.05), there was a significant difference in boxing and football branches (p0.05) was determined.