Farklı bireysel spor branşlarındaki sporcuların imgeleme biçimlerinin incelenmesi
Investigation of the imaging forms of the athletes in different individual sports branches
- Tez No: 666621
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırma farklı bireysel spor branşlarındaki sporcuların imgeleme biçimlerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Muğla, Aydın ve Denizli Spor İl Müdürlüğü bünyesinde, seçilen bireysel spor branşlarından lisanslı olan sporcular oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklem grubunu ise; Güreş (n=43), Yüzme (n=33), Tenis (n=34), Okçuluk (n=33), Atletizm (n=39) branşlarından lisanslı, yaş ortalamaları 22.46 ± 2.8 olan kadın (n=82) ve erkek (n=100) toplam 182 gönüllü sporcular oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanması sırasında araştırmacı tarafından hazırlanmış cinsiyet, yaş, spor yapma yaşı ve branş gibi sorulardan oluşan Kişisel Bilgi Formu Kızıldağ ve Tiryaki (2012) tarafından Türkçe uyarlaması yapılmış olan ''Sporda İmgeleme Envanteri'' ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde ve istatiksel analizinde SPSS (version 22.0) programı kullanılmıştır. Verilerin normal dağılıp dağılmadığını anlamak için KolmogorovSmirnov testi kullanılmıştır. Bu teste bakılarak verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Sporculara ait betimleyici istatistikler frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma değerleri saptanmış ve çalışmamızın alt boyutlarına ilişkin gruplar arası farkı bulmak amacıyla T-Testi ve ANOVA testi uygulanmıştır. ANOVA testi sonuçları dikkate alınarak, farkı hangi grubun yarattığını öğrenmek için Post-Hoc (Tukey) testi kullanılmıştır. Araştırmanın istatistiksel olarak anlamlılık düzeyi "p
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the imagery styles of athletes in different individual sports branches. The universe of the research consists of athletes licensed from individual sports branches selected within the Muğla, Aydın and Denizli Sports Provincial Directorate. The sample group of the research is; A female with a licensed age of 22.46 ± 2.8 from the branches of Wrestling (n = 43), Swimming (n = 33), Tennis (n = 34), Archery (n = 33), Athletics (n = 39) (n = 82) and male (n = 100) formed a total of 182 volunteer athletes. During the collection of the research data, the Personal Information Form prepared by the researcher, consisting of questions such as gender, age, sports age and branch, and the“Imagination Inventory in Sports”scale adapted into Turkish by Kızıldağ and Tiryaki (2012) were used. SPSS (version 22.0) program was used in the evaluation and statistical analysis of the obtained data. Kolmogorov-Smirnov test was used to understand whether the data were normally distributed. By looking at this test, it was determined that the data showed a normal distribution. Descriptive statistics of the athletes, frequency, percentage, arithmetic mean, standard deviation values were determined and T-Test and ANOVA test were applied to find the difference between groups regarding the sub-dimensions of our study. Considering the results of ANOVA, Post-Hoc (Tukey) test was used to find out which group made the difference. The statistical significance level of the study was accepted as "p