Farklı branşlardaki erkek sporcuların kinantropometrik analizi (Futbol, güreş, halter, teakwando)
Kinantropometrik analysis of male athletes of different industries (Football, wrestling, weightlifting, teakwando)
  1. Tez No: 288722
  2. Yazar: AHMET ÖZDER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK KOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı, ülkemizde spor yapan farklı kategorideki sporculardan; halter, futbol, güreş ve teakvando branşlarındaki başarılı sporcuların kinantropometrik farklılıklarını ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda international Biological Programme'nin (IBP) öngördüğü tekninkler doğrultusunda milli takım sporcuları (toplam 130 sporcu) üzerinde ağırlık, boy, baldır çevresi, kasılı kol çevresi, gevşek kol çevresi, dirsek genişliği, diz genişliği, Triceps, Biceps, Subscapular ve suprailiac deri kıvrımı kalınlığı antropometrik ölçüleri alınmıştır. Alınan bu antropometrik ölçümler yardımıyla somatotip değerleri hesaplanmıştır.Araştırma bulgularımız, farklı branşlardaki sporcuların antropometrik ölçüm değerlerinin birbirlerinden farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir. Ayrıca farklı branşlardaki sporcuların kendilerine özgü somatotip değerleri sergiledikleri gözlenmiştir. Deri altı yağ miktarı bakımından haltercilerin futbol, güreş ve tekvandoculara nazaran daha fazla deri altı yağ miktarına sahip oldukları tespit edilmiştir. Buna ek olarak farklı ülke sporcularıyla yaptığımız temel karşılaştırmalar, sporcularımızın benzer kinantropometrik karakterlere sahip olduğunu ortaya koymuştur. Bu noktadan yola çıkarak ülkemizde gerçekleştirilecek antrenman programları, sporcu beslenmesi, yetenek belirlenmesi gibi spor bilimleri araştırmalarında belirlenen kinantropometrik kriterlerin göz önünde bulundurulması gerektiği kanısındayım.Kinantropometrik kriterler özellikle ortaya çıkardığı ölçüler, antrenörlerinde gözlemleriyle birleştirildiğinde sporcuların daha olumlu yönlendirileceği kesindir. Kendini bazı çalışmalarda geri planda tutan ve gerçek performansını gösteremeyen bir sporcuya oranla, normal değerlere sahip olan sporcu daha iyi performans gösterebilecektir. Bu durumda ölçümler aradaki farklılıkları daha objektif ortaya çıkaracaktır. Temel olarak dikkate alınacak hususta eksik yönlerin üzerine daha bilimsel yaklaşılmasıdır. Yeteneklerin belirlenmesinde dikkat edilmesi gereken kriterler ölçümlere bağlı olarak yönlendirilmesi konusudur. Sporcuların değerlendirilmesi yapılırken ve seviye öğrenildikten sonra çalışma planı yapılmalıdır. Sporcuların bu değişkenlere göre değerlendirmeye alınması performansa da olumlu yansıyacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim of the present research is to determine the kinanthropometric differences between basketball, weight lifting, football, wrestling, ski, volleyball and teakvando players from different categories in our country. According to the International Biological Programme (IBP) from the National Team (130 athletes) weight, stature, thigh circumference, arm circumference, elbow width, knee width, triceps, biceps, subscapula and suprailiac skinfold thickness anthropometric measurements were taken. Somatotype values were calculated using these anthropometric measurements.This research results showed that athletes from different braches presented different anthropometric and athletes from different somatotype values. According the this thessis result, weight lifter athletes have more subcutaneous fat tissues compared with football, wrestling and teakvando players. In addition, basic comparison with different country?s athletes showed that, our athletes have similar kinanthropometric characteristics.Trainers will be direct athletes more adequately due to the kinanthropometric characteristics, particularly these measurements. In some studies an athlete involving himself in the background and could not show his actual performance compared to an athlete with normal values, will show a better performance. In these cases, measurements will reveal the differences more objectively. Matter to be considered as a basis should be a more scientific approach to the inadequate directions. Depending on the criteria to be considered in determining talent capabilities must be the measurements. The evaluation of the work plan for the athletes should be done after learning the level of the athletes. The athletes will be reflected positively on performance to be evaluated according to these variables.