Besin ile ilgili eğitici bir müze tasarımı önerisi ve Anadolu gıda kültürü ile ilişkisi
A proposal for an educational museum about food and its relationship with anatolian food culture
- Tez No: 958557
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER KÜÇÜKERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalıĢmanın çıkıĢ noktası, yemek yeme eyleminin yalnızca biyolojik bir ihtiyaç olmadığı, aynı zamanda kültürel bir olgu olduğu savıdır. ÇalıĢmanın amacı, kültürel bir pratik olarak yemeğin toplumsal hafızanın oluĢumundaki rolünü ortaya koymak ve bu kapsamda müze kavramının bu iliĢkiyi yansıtma potansiyelini değerlendirmektir. Bu amaç doğrultusunda, nitel bir araĢtırma deseni benimsenmiĢ ve dünya genelinde farklı ülkelerde bulunan 15 beslenme müzesi örnek olay incelemesi yöntemiyle detaylı olarak incelenmiĢtir. Ġncelenen müzeler, sergiledikleri koleksiyonlar, tematik odakları, eğitsel programları ve ziyaretçi etkileĢim yöntemleri bakımından karĢılaĢtırmalı olarak değerlendirilmiĢtir. AraĢtırmanın bulguları, yemek kültürünün korunması ve gelecek kuĢaklara aktarılmasında müzelerin önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Ġncelenen müzelerin büyük çoğunluğu, yerel ve ulusal gastronomi mirasını belgeleyen zenginleĢtirilmiĢ sergiler sunmaktadır. Bu müzelerin ziyaretçilerin özellikle çocukların etkileĢimli sergi ve etkinlikler aracılığıyla öğrenme deneyimlerine katılımını teĢvik ettiği saptanmıĢtır. Elde edilen veriler ıĢığında, Türkiye'de çocuklara yönelik eğitici bir beslenme müzesinin kurulması önerilmektedir. Böyle bir müzenin, Türkiye'nin zengin yemek kültürünü ve toplumsal hafızasını somutlaĢtırarak koruyacağı ve aynı zamanda etkileĢimli öğrenme ortamları sayesinde çocuklara kültürel miras bilinci aĢılayacağı sonucuna varılmıĢtır.
Özet (Çeviri)
This study begins with the premise that eating is not only a biological necessity but also a cultural phenomenon. Its objective is to investigate the role of food as a cultural practice in shaping social memory and to assess the potential for museums to reflect this relationship. To accomplish this, a qualitative research design was employed, examining 15 nutrition museums across various countries through the case study method.The museums were compared based on their collections, thematic focuses, educational programs, and methods of visitor engagement. The findings reveal that museums play a crucial role in preserving food culture and passing it on to future generations. Most of the museums analyzed offer rich exhibitions that document local and national gastronomic heritage. Additionally, they encourage visitor involvement, particularly among children, through interactive exhibitions and activities. In light of these findings, it is recommended that an educational nutrition museum targeting children be established in Turkey. Such a museum would not only preserve Turkey's vibrant food culture and social memory but also foster cultural heritage awareness in young learners through engaging, interactive learning environments.