Deneysel bir yaklaşım olarak tipografi görsel şiir ilişkisi: Garip akımı şiirlerinin kinetik tipografi uygulamaları
The relationship between typography and visual poetry as an experimental approach: Kinetic typography applications of garip movement poems
- Tez No: 877181
- Danışmanlar: PROF. DR. KADER SÜRMELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Yirminci Yüzyılda Deneysel Bir Yaklaşım Olarak Tipografi Görsel Şiir İlişkisi: Garip Akımı Şiirlerinin Kinetik Tipografi Uygulanarak Görselleştirilmesi adlı teorik ve uygulamalı bu araştırma dört temel bölümden oluşmuştur. Teori kısmında tipografinin geçmişten günümüze başlangıcı, gelişimi ve dönüşümü, somut/görsel şiir ve kinetik tipografi ilişkisi içerisinde literatür taraması yapılarak incelenmiştir. Tezin uygulama kısmında ise araştırma konusunun sınırlılığını oluşturan Türk Edebiyatı Garip Akımı şairlerinden Orhan Veli Kanık'ın“Delikli Şiir”,“İçerde”,“Hay Kay”, Oktay Rifat Horozcu'nun“Yıldızlar”,“Tayyareler”,“Manzara”, Melih Cevdet Anday'ın“Bir Misafirliğe”,“Gurbet”ve“Açlar”şiirleri somutlaştırılarak kinetik tipografi tekniği aracılığıyla hareketlendirilmiştir. Tasarlanan şiirler biçim, doku, ritim, vurgu, görsel hiyerarşi ve bütünlük gibi tasarım öğe ve ilkeleri kullanılarak teknik olarak değerlendirilmiştir. Adobe Illustrator programı ile tasarımların taslakları oluşturulmuş ve Adobe After Effects programı ile de hareket niteliği kazandırılmıştır. Söz konusu tasarımlar Garip akımının temaları arasında yer alan hayat sıkıntıları, yaşam sevinci, içsel huzur, doğa sevgisi, nesne evren ilişkisi gibi içerikler üzerinden ilişkilendirilerek tasarımsal yorumlamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This theoretical and applied research named“The Relationship Between Typography and Visual Poetry as an Experimental Approach: Kinetic Typography Applications of Garip Movement Poems”consists of four main parts. In the theory part, the beginning, development and transformation of typography from past to present were examined by reviewing the literature in the relationship between concrete/visual poetry and kinetic typography. In the application part of the thesis, Orhan Veli Kanık's“Delikli Şiir”,“İçerde”,“Hay Kay”, Oktay Rifat Horozcu's“Yıldızlar”,“Tayyareler”,“Manzara”, Melih Cevdet Anday's“Bir Misafirliğe”,“Gurbet”and“Açlar”poems, which constitute the limitation of the research subject, were materialised and animated through kinetic typography technique. The designed poems were technically evaluated by using design elements and principles such as form, texture, rhythm, emphasis, visual hierarchy and integrity. Drafts of the designs were created with Adobe Illustrator program and animated with Adobe After Effects program. Design interpretations were made by associating these designs with the themes of the Garip movement such as life troubles, joy of life, inner peace, love of nature, object-universe relationship.