Süpervizyona psikanalitik bir bakış: Süpervizörlerin ve terapistlerin karşı aktarım deneyimlerinin incelenmesi
A psychoanalytic view of supervision: An investigation of the countertransference experiences of supervisors and therapists
  1. Tez No: 877196
  2. Yazar: HİLAL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SADIGA OSMANLI SHIROLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma, karşı aktarım tepkilerinin keşfedilmesinde ve karşı aktarım engellerinin ele alınmasında psikanalitik/psikodinamik süpervizyonun rolüne odaklanmaktadır. Bu amaçla, aktif olarak psikanalitik/psikodinamik yönelimli süpervizyon sürecinde bulunan terapistlerin ve süpervizörlerin karşı aktarım deneyimleri nitel bir metodoloji kullanılarak incelenmiştir. Bu bağlamda a) süpervizörlerin süpervizyon sürecindeki karşı aktarım deneyimlerini b) terapistlerin süpervizyon sürecindeki karşı aktarım deneyimlerini incelemek amacıyla katılımcılarla yarı-yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. 6 terapist ve 3 süpervizörle yapılan görüşmelerden elde edilen Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz sonuçları 1) terapistler için 2 üst tema ve 8 tema 2) süpervizörler için 2 üst tema, 6 tema ve 2 alt tema ortaya çıkarmıştır. Hem süpervizörler hem terapistler için ortaya çıkan bulgular, karşı aktarım engellerinin süpervizyonda ele alınmasının terapötik çalışmaya sağladığı katkıları ortaya koyarken karşı aktarım tepkilerinin yönetilmemesi ve analiz edilmemesi durumunda terapötik süreçte ortaya çıkabilecek olumsuz sonuçları göstermektedir. Aynı zamanda keşif analizleri sonucunda, terapistlerin psikanalitik/psikodinamik süpervizyon süreci deneyimlerine ilişkin olarak 2 üst tema ve 6 tema ortaya çıkarken süpervizörlerin süpervizyon sürecini nasıl deneyimlediklerine ilişkin olarak 2 üst tema 4 tema ve 1 alt tema ortaya çıkmıştır. Hem süpervizörlerin hem de terapistlerin bulguları psikanalitik/psikodinamik süpervizyonun mesleki ve/veya kişisel anlamda sağladığı katkılara ve süpervizyon sürecinin zorluklarına ilişkin temaları ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the role of psychoanalytic/psychodynamic supervision in exploring countertransference reactions and addressing countertransference obstacles. For this purpose, the countertransference experiences of therapists and supervisors who were actively involved in the psychoanalytic/psychodynamic oriented supervision process were examined using a qualitative methodology. In this context, semi-structured in-depth interviews were conducted with the participants in order to examine a) supervisors' countertransference experiences during the supervision process and b) therapists' countertransference experiences during the supervision process. Interpretive Phenomenological Analysis results obtained from interviews with 6 therapists and 3 supervisors revealed 1) 2 superordinate themes and 8 themes for therapists, 2) 2 super themes, 6 themes and 2 subthemes for supervisors. The findings for both supervisors and therapists reveal the contributions of addressing countertransference obstacles in supervision to therapeutic work, while also showing the negative consequences that may arise in the therapeutic process if countertransference reactions are not managed and analyzed. At the same time, as a result of the exploratory analyses, 2 super-themes and 6 themes emerged regarding therapists' experiences of the psychoanalytic/psychodynamic supervision process, while 2 super-themes, 4 themes and 1 sub-theme emerged regarding how supervisors experienced the supervision process. The findings of both supervisors and therapists reveal themes regarding the professional and/or personal contributions of psychoanalytic/psychodynamic supervision and the difficulties of the supervision process.