İlköğretim öğretmenlerinin ve müdür yardımcılarının algılarına göre müdürlerinin liderlik yeterlikleri
Theachers and vice-principals perception on leadership qualifications of primary school principals
- Tez No: 239232
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma, ilköğretim okulu müdürlerinin liderlik yeterliklerinin tespit edilmesi ve bu yeterliliklerin çeşitli demografik değişkenler açısından incelenmesi amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın evrenini; 2008?2009 eğitim öğretim yılında İstanbul ili, Anadolu Yakası'nda bulunan ilköğretim öğretmenleridir. Örneklem grubu ise ilköğretimde çalışan öğretmenlerden tesadüfi örneklem esasına göre seçilmiş toplam 310 öğretmendir.Araştırma ile ilgili veriler Liderlik Yeterlik Ölçeği ile (Güngör, 2001) toplanmıştır. İki bölümden oluşan ölçeğin birinci bölümünde kişisel bilgilere, ikinci bölümünde ise liderlik yeterliklerine ilişkin ?öğretim liderliği?, ?örgütsel liderlik?, ?toplumsal liderlik? ve ?etik liderlik? alt boyutlarına ilişkin toplam 74 soruya yer verilmiştir.Ölçekten elde edilen veriler kodlanarak bilgisayar ortamında SPSS paket programı yardımıyla çözümlenmiştir. Ölçeğin birinci bölümüyle ilgili verilere ilişkin frekans ve yüzde dağılımı alınmış, öğretmenlerin görüşlerinin belirlenmesine yönelik olarak aritmetik ortalama ve standart sapma, görüşler arasında farklılığı ortaya koyabilmek için ikili karşılaştırmalarda bağımsız gruplar için T testi, ikiden fazla değişken gruplarının karşılaştırılmasında ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Farklılığın anlamlı bulunması durumunda ise Scheffe testi uygulanmıştır.Araştırmadan elde edilen bulgular şunlardır; ilköğretim müdürlerinin liderlik yeterliklerine ilişkin öğretmen görüşlerinin cinsiyet, yaş, öğrenim durumu, görevi, mesleki kıdem, hizmet içi eğitime katılma, daha önce yöneticilik yapma ve mesleki yayın takip etme durumuna göre anlamlı farklılıklar görülmezken, kadro durumu, okul türü ve okulun imkan durumunda ise anlamlı farklılıklar görülmüştür. Sözleşmeli öğretmenler, özel okulda çalışanlar ve okulun imkanı yüksek olan okulda çalışan öğretmenler okul yöneticilerini liderlik yeterlikleri açısından daha olumlu değerlendirmektedirler.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine leadership qualifications of primary school principal and assess these qualifications according to the some demographic factors.The universe of this research was the primary school teachers of 2008-2009 Academic Year in Istanbul, Anatolian Region. The sample size of the study was 310 teachers and selected randomly, based on voluntarily participation.The data were obtained by the scale of the attitude leadership qualification (Güngör, 2001).This scale contains two components. First part of this scale provides personal information. Other part of the scale includes 74 items related to sub-dimensions of ?educational?, ?organizational?, ?societal? and ?ethical? which were prepared to determine leadership qualification.The data were obtained from scale was analyzed by the help of the SPSS (The Statistical Packet for Social Sciences).Frequency and Percentage values that related with the first part of the scale was calculated. In order to determine the differences among attitudes, T-test was used for two-way comparisons for independent groups and ANOVA was used in order to compare variables of groups more than two. Scheffe- Test was used in case of finding the difference meaningful.These are the obtained indications from the research; there is no significant differentiation about leadership behavior according to sex, age, educational level, mission, seniority, participation in internal training, holding managerial status early, following occupational publication. On the other hand, there is significant variation according to staffing status, school type, and school capability. Also, it has been found that the teachers who are working as temporary basis, working in private sector, and working in the school that have the high capabilities have more positive evaluation towards leadership qualifications of principals.